„Takéto leto bude o päťdesiat alebo sto rokov omnoho častejšie,“ predvída Martin Beniston, profesor klimatológie na univerzite vo švajčiarskom Fribourgu. „Podľa modelov by sa otepľovanie malo urýchľovať a to, čo sme zažili na konci 20. storočia, bol len nesmelý začiatok toho, čo nás čaká,“ konštatoval Beniston.
Teplota sa však už zvýšila i v 20. storočí. Medzivládny panel pre zmeny klímy (IPCC) vo svojej ostatnej správe z roku 2001 uvádza, že teplotný posun nahor v celosvetovom meradle bol 0,6 stupňa Celzia. Z veľkej časti to zrejme spôsobili skleníkové plyny. „Tento rok by mohol byť tretím najteplejším za ostatných 150 rokov, okrem rokov 1998 a 2002,“ tvrdí Jean Jouzel, člen IPCC.
Panel predpovedá globálne zvýšenie teploty o 1,4 až 5,8 stupňa v rokoch 1990 až 2100. Ale 1,4 stupňa je optimistická verzia, ak by sa veľké krajiny rozhodli drasticky znížiť emisie prispievajúce k otepľovaniu planéty.
V opačnom prípade by sa v niektorých tropických a subtropických krajinách mohla teplota zvýšiť o tri až štyri stupne. „Podľa realistickejšieho scenára, keď teplota globálne vzrastie o tri až štyri stupne, nebudú teploty medzi 35 a 45 stupňami v poslednej tretine 21. storočia ničím výnimočným,“ myslí si Beniston. Podľa tohto scenára by sa európske klimatické zóny mali posunúť o 400 až 500 kilometrov smerom na sever, pričom hojných tropických dní narastie prakticky až k Fínsku.
(čtk)