
Čo nám Európsky parlament vyčíta, je obchod so ženami. Peter Weiss dodáva, že väčšinou končia v krajinách Európskej únie.
ILUSTRAČNE FOTO – ARCHÍV TASR
ŠTRASBURG, BRATISLAVA – Európsky parlament včera v Štrasburgu schválil rezolúciu o pokroku Slovenska v príprave na členstvo v Európskej únii.
Dokument, ktorého autorom je holandský poslanec Jan Marinus Wiersma, víta dosiahnutý pokrok, upozorňuje však na celý rad nedostatkov v oblastiach ako finančná kontrola, poľnohospodárstvo, životné prostredie, spravodlivosť a vnútro či administratívne kapacity. Vyjadruje aj poľutovanie nad tým, že sa nepodarilo dosiahnuť územnosprávne členenie krajiny s podporou SMK.
Maďarskú univerzitu zamietli
„Snažil som sa objektívne posúdiť hlavné otázky týkajúce sa prístupového procesu, moje hlavné stanovisko je pozitívne,“ povedal Wiersma. Slovensko podľa neho pokročilo a možnosť dobehnúť iné krajiny je dnes realitou. Hlavným posolstvom pre Slovensko je podľa Wiersmu udržať dynamiku a rýchlosť v oblasti uzatvárania kapitol a uvádzanie potrebných zákonov do života.
Kresťanskodemokratický poslanec Arie Oostlander podal pred hlasovaním ústny pozmeňovací návrh, aby Európsky parlament vyjadril poľutovanie nad tým, že sa nepodarilo prijať územnosprávne členenie s podporou maďarskej menšiny. Wiersma tento návrh podporil a poslanci ho vzápätí schválili. Ostatné pozmeňovacie návrhy týkajúce sa problematiky Rómov a maďarskej univerzity parlament zamietol.
Vyčítajú nám obchod so ženami
Parlament je znepokojený, že Slovensko je tranzitnou krajinou pre obchodovanie so ženami, detskou pornografiou, prostitúciou a sexturizmom – vyzýva vládu na prijatie tvrdých opatrení proti týmto fenoménom. Dokument žiada Slovensko, aby urýchlilo prípravy na uzavretie reaktorov 1 a 2 v bloku V1 Jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a aktívne pokračovalo v modernizácii elektrárne v Mochovciach.
Pripomína aj podozrenie z korupcie na úrade vlády – žiada OLAF, úrad EÚ na boj proti podvodom, aby predložil správu o vyšetrovaní a očakáva od slovenských úradov, že budú naďalej pokračovať v plnej spolupráci s OLAF-om.
Obavy z budúcnosti
V súvislosti s hlasovaním o rezolúcii predseda zahraničného výboru parlamentu Elmar Brok vyjadril obavy pred návratom bývalých vládnych strán k moci na Slovensku. Súčasná vláda podľa neho urobila vynikajúcu prácu v oblasti posilňovania demokracie, vlády zákona a ekonomiky. Koalícii však hrozí strata väčšiny v parlamente a prieskumy verejnej mienky ukazujú, že by sa k moci mohli vrátiť predchádzajúce vládne strany. Brok sa preto obáva návratu situácie, v ktorej bolo Slovensko v minulosti, keď pre neplnenie politických kritérií nemohlo rokovať o vstupe do Európskej únie.
Čechom vyčítali Temelín
V prípade Českej republiky europoslanci v rezolúcii vyzvali Európsku komisiu, aby zvážila odstavenie Jadrovej elektrárne Temelín a usporiadala medzinárodnú konferenciu. Ide vôbec o prvý prípad, keď sa orgán EÚ postavil za myšlienku zastaviť elektráreň. Rezolúcia však pre členské štáty ani pre ďalšie inštitúcie EÚ nie je právne záväzná.
O zahraničných Maďaroch
V rezolúcii o Maďarsku vzal parlament na vedomie zákon o postavení zahraničných Maďarov, ktorý vyvolal znepokojenie na Slovensku a v Rumunsku. Požiadal preto Európsku komisiu, aby vypracovala hodnotenie takéhoto typu zákonov vo všeobecnosti s ohľadom na to, či je v súlade s legislatívou EÚ, ako aj duchom dobrých susedských vzťahov a spolupráce medzi členskými krajinami. (čtk, tasr)