FOTO SME- JÁN KROŠLÁK
Väčšina mladých Európanov vo veku 20 až 24 rokov je slobodných a bezdetných. To platí najmä pre južné krajiny, ako Taliansko, Španielsko, Portugalsko, Írsko a Grécko, kde sa mladí ľudia nehrnú do manželstva. Severnejšie krajiny ako Dánsko, Holandsko, Francúzsko, Belgicko a Luxembursko sú viac orientované na rodinu, tradicionalistickejšie.
Dokazujú to čísla - vo veku 18 až 24 rokov je slobodných až 88 percent španielskych žien, a len 53 percent Britiek. Muži sa do manželstva nehrnú - až 96 percent Španielov a 82 percent Britov je v tomto veku stále slobodných a bezdetných.
Na druhej strane, v severných krajinách pribúda ľudí, ktorí spolu žijú nezosobášení - uprednostňujú skôr partnerské spolužitie. Manželstva chtivých ubúda. V južných krajinách má sviatosť manželstva väčšiu vážnosť, hoci sa ľudia berú neskôr. Spolužitie tu nie je spoločnosťou plne akceptované ako ekvivalent manželstva. Slovensko je niekde uprostred.
V celej Európe sa priemerný vek vstupu do manželstva posúva - dnes sa priemerný Európan žení v tridsiatke a Európanka v 27 rokoch. Na Slovensku sa mladé ženy vydávajú v 23 rokoch a muži v priemere v dvadsaťpäťke.
Väčšina mladých žije s rodičmi, z domu sa nechce odísť najmä južanom
Väčšina bezdetných a slobodných mladých Európanov žije doma u rodičov - platí to najmä pre južanov. Napríklad v Španielsku odchádzajú spod rodičovských krídel len dve percentá slobodných a bezdetných mužov a žien, aby s niekým žili, alebo žili sami. V Británii však až 24 percent žien a 16 percent mužov.
Hoci odchod z rodičovského domu bol v minulosti chápaný ako prechod k dospelosti, dnes, tým ako sa zvyšuje neistota v zamestnaní, sa čoraz viac mladých Európanov spolieha na finančnú podporu rodičov. Odchádzajú od nich čoraz neskôr a často sa k nim aj vracajú. Samostatný život je totiž čoraz ťažší a drahší.
Závisí to však aj od peňazí - nie každý rodič dokáže svojim deťom zabezpečiť dlhodobú ekonomickú podporu, a od vzťahov - nie všetci rodičia a ich deti majú také kvalitné vzťahy, aby spolu vedeli žiť dlhodobo v spoločnej domácnosti.
Byť doma dlhšie mladí nevnímajú nevyhnutne ako niečo zlé. Mladí proste študujú a dlho si hľadajú prácu a rodičia im v tom pomáhajú.
Výskum Európskej komisie Eurobarometer ukázal, že najčastejším dôvodom, prečo mladí Európania žijú s rodičmi, je to, že si nemôžu dovoliť žiť samostatne (74,2 percenta).
Rakúšania a Španieli uviedli aj to, že nemajú kde bývať, Nemci zase chcú vstupovať do manželstva neskôr, a Briti zase uprednostňujú životnú úroveň, ktorú majú u rodičov, keď nemusia prevziať zodpovednosť za vedenie vlastnej domácnosti.
Najmä ľudia z južných krajín ostávajú doma so svojimi rodičmi čo najdlhšie. FOTO - ARCHÍV
Odchod z domu súvisí aj s tým, či mladí dostávajú finančnú podporu. V priemere väčšina mladých Európanov má najviac svojho príjmu od rodičov (45 percent), najmä tí, čo študujú.
Ostatní z vlastnej práce (41,5 percenta).
Väčšina Európanov nastupuje do školy vo veku 6 rokov, Briti už v piatich
Vo väčšine európskych krajinách nastupujú deti povinnú školskú dochádzku ako šesťročné, vo Veľkej Británii už ako päťročné. Študujú povinne až do 15 roku života, v Španielsku a Veľkej Británii až do 16. roku. V Rakúsku a Nemecku môžu študovať aj externe, ale potom o dva roky dlhšie.
Kým množstvo mladých ľudí si vyberá vysoké školy preto, aby získali lepšiu kvalifikáciu, niektorí z nich sú „odradení pracujúci“ : radi by začali pracovať, ale zostávajú v škole, lebo majú málo možností nájsť si dobrú prácu. Niektoré povolania totižž dnes už vyžadujú kvalifikáciu, ktorá kedysi nebola potrebná. Najmä v Španielsku a Británii majú málo kvalifikovaní mladí absolventi stredných škôl malé šance získať prácu. Možno aj preto je v týchto krajinách málo učňovských škôl.
Na podporu zamestnanosti absolventov škôl majú takmer všetky krajiny vypracované konkrétne projekty. Slovensko sa medzi nimi nespomína.
Najviac nezamestnaných mladých ľudí je v Španielsku
Problém nájsť si prácu majú najmä mladí Španieli, najlepšie sú na tom Briti. Slovensko je niekde uprostred. Celkovo pracuje viac mužov ako žien. Mladí dospelí však spravidla získajú len zle platenú dočasnú prácu, ktorá ponúka málo príležitostí na kariéru a takmer žiadnu dlhodobú istotu.
Niektorí britskí komentátori nazvali mladú generáciu Kleenex Generation, podľa papierových vreckoviek, ktoré sa raz použijú a zahodia. Aj v Španielsku majú mladí pracujúci najmä krátkodobé zmluvy na určitý čas..
Počet pružných pracovných zmlúv narastá i v susednom Rakúsku.
Mladých nájdeme medzi nezamestnanými najčastejšie v Španielsku a na Slovensku.
Krajina Nezamestnanosť mládeže (%) Celková nezamestnanosť (%)
Rakúsko 5,3 3,7
Česká republika 6,9 4,2
Nemecko 10,7 9,9
SR 20,4 11,1
Španielsko 39,2 20,9
Veľká Británia 13,6 7,1
Európska únia 21,2 10,8