O tom, ako sa pripravujeme na vstup do Európskej únie a čo sa pre mladých ľudí (a nielen pre nich) zmení, sme sa rozprávali s IVANOM HROMADOM, generálnym riaditeľom Sekcie európskej integrácie ministerstva školstva, ktorá sa zaoberá záležitosťami únie v oblasti školstva, štrukturálnymi fondami a programom PHARE.
Už o necelý rok vstúpime do únie. Čo sa pre mladých ľudí zmení?
„Zmení sa toho veľa, a to nielen pre mladých ľudí. Pre mladých to bude znamenať možnosť slobodne sa presťahovať a nájsť si prácu v ktoromkoľvek členskom štáte únie, ak budú spĺňať nevyhnutné kvalifikačné predpoklady. Nebudú môcť byť pritom diskriminovaní z dôvodu svojej štátnej príslušnosti. Samozrejme, treba si uvedomiť aj potrebu ovládať príslušný cudzí jazyk.
Po vstupe budú môcť naši študenti voľne, bez akýchkoľvek obmedzení študovať na vysokých školách v krajinách únie. Podmienky štúdia pre nich budú rovnaké ako podmienky platné pre občanov príslušnej krajiny.“
Ktoré krajiny nám otvoria „svoje brány“ a ktoré ostanú pre Slovákov ešte zamknuté?
„Krajiny ako Írsko, Holandsko, Švédsko, Dánsko a Veľká Británia nám otvoria „brány“ ihneď po vstupe. Iné si vyrokovali tzv. prechodné obdobia, pretože majú záujem ochraňovať svoj trh práce a budú pre našich občanov úplne dostupné až po uplynutí tohto obdobia. Je to prípad predovšetkým Rakúska a Nemecka.“
Ak by si chcel Slovák nájsť v únii prácu, uznajú mu našu školu a príslušné vzdelanie?
„Poloautomatické uznanie odborného vzdelania a praxe sa uplatňuje vtedy, keď činnosti, ktoré chce pracovník vykonávať, a ktoré sú v hostiteľskom štáte regulované osobitnými predpismi, sú rovnaké ako tie, ktoré vykonával doma, a ak sa jeho vzdelanie podstatným spôsobom neodlišuje od vzdelania v členskom štáte, do ktorého migruje. Ak to tak nie je, hostiteľský štát môže požadovať vyrovnanie rozdielu buď prostredníctvom tzv. adaptačného obdobia, alebo vykonaním skúšky spôsobilosti. Ľahšie to budú mať napríklad lekári, zubní lekári, zdravotné sestry, veterinári či architekti, ktorým sa ich odborná kvalifikácia uznáva automaticky.“
Takže tí budú mať zrejme v únii väčšiu šancu na úspech?
„Šancu na úspech budú mať podľa môjho názoru všetci, ktorí naše členstvo v Európskej únii pokladajú za svoju výzvu.“