BANSKÁ BYSTRICA 12. augusta (SITA) - Miera dôveryhodnosti polície v Banskobystrickom kraji dosiahla 63,4 percenta, čo je hodnota blízka priemeru v krajinách Európskej únie. Vyplýva to z výsledkov projektu Monitoring, ktorý je súčasťou programu holandsko-slovenskej spolupráce MATRA II. Agentúru SITA o nich informoval Dušan Kočlík z oddelenia organizácie a prevencie Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici.
Občania v činnosti polície vo svojom bydlisku pozorujú mierne zlepšenie. Pozitívne skúsenosti, ako to uviedlo temer 90 percent respondentov, mali najmä z kontaktu s policajtom na verejnosti pri žiadosti o informáciu či radu. Pozitívne tiež hodnotili akcie organizované pre občanov, kontakt s policajtom na policajnej úradovni i bežné policajné kontroly bez udelenia pokuty. Dokonca aj kontrolu s udelením pokuty hodnotilo pozitívne takmer 56 percent respondentov. Hoci s vybavovaním administratívnych záležitostí ako občianskych či vodičských preukazov bolo spokojných vyše 75 percent respondentov, občania väčších miest v tejto oblasti prejavili skôr nespokojnosť.
Najviac negatívnych skúseností majú občania s ľahostajnosťou, nezáujmom a nevšímavosťou policajtov, s ich arogantným či netaktným správaním a nereagovaním alebo oneskoreným reagovaním policajtov na žiadosti a oznámenia. Takmer 39 percentám respondentov prekáža nerovnaký prístup policajtov k občanom, ich zhovievavosť k svojim známym a k ľuďom, ktorí majú v mieste bydliska politický alebo ekonomický vplyv. Ľudia sú tiež nespokojní s množstvom policajtov v uliciach. Z obetí, ktoré oznámili trestnú činnosť, bolo až 57 percent nespokojných. Hlavným dôvodom bolo neobjasnenie prípadu, pomalosť riešenia prípadu, ľahostajnosť a nevšímavosť policajtov k ich prípadu a neinformovanie o riešení. Pre nedôveru alebo zlé skúsenosti s políciou trestnú činnosť neoznámilo takmer 29 percent obetí trestných činov. Občania Banskobystrického kraja sa najviac obávajú krádeží vlámaním, poškodzovania majetku a agresívneho správania v cestnej premávke. Až na štvrtom mieste je obava z násilnej trestnej činnosti – lúpeží a ublížení na zdraví.
Monitoring programu MATRA II sa v tomto roku uskutočnil v Banskobystrickom, Prešovskom a Trnavskom kraji, od budúceho sa rozšíri na celé Slovensko. V Banskobystrickom kraji distribuovali medzi občanov 6 001 dotazníkov, z ktorých sa vrátilo 29 percent. Okrem vonkajšieho monitoringu, zameraného na názory a spokojnosť občanov s prácou polície vo svojom regióne, uskutočnil sa aj vnútorný monitoring, ktorý zisťoval názory policajtov na vnútornú organizáciu zboru.