
Cestujúci s množstvom batožiny čakajú na viedenskej železničnej stanici Westbahnhof 3. júna počas druhého štrajku za jeden mesiac na protest proti plánovanej dôchodkovej reforme. FOTO – TASR/AP
Dôchodcov je čoraz viac a štát nebude mať dosť peňazí, aby ich uživil. Takéto zhrnutie neplatí len pre Slovensko, ale s podobným problémom zápasí celá Európa. Prijať penzijnú reformu sa pritom paradoxne nedarí v tých najbohatších krajinách únie a pokus o akúkoľvek zmenu v neudržateľnom penzijnom systéme tam naráža na tvrdý odpor odborov.
Klasické priebežné dôchodkové systémy v Rakúsku, Nemecku, Francúzsku alebo v Španielsku trpia veľmi podobnými problémami ako systém u nás. Nedostatok peňazí na dôchodky tam spôsobuje vysoká nezamestnanosť, starnutie európskej populácie a rastúci objem únikov pred odvodmi v dôsledku globalizácie či vyššej mobility pracovnej sily.
Západoeurópske krajiny majú okrem týchto problémov aj príliš štedré dôchodkové schémy a ich snahy o reformy sa sústreďujú len na posilnenie zásluhovosti v priebežnom pilieri a predĺženie produktívneho veku. So zavedením súkromných účtov v penzijných fondoch, kde by si každý pracujúci sporil na vlastný dôchodok, sa nikde v západnej Európe zatiaľ nepočíta. Na úrovni únie sa vlani na jar dohodlo, že do roku 2010 sa má zvýšiť odchod do dôchodku o päť rokov na 70 rokov.
Už prvé úvahy vlád vo Viedni, v Berlíne, Paríži či Madride zmeniť súčasný systém však narazili na masové protesty. Do ulíc tam nevyšli len odborári, ale v každej krajine aj iná skupina zamestnancov. Napríklad v Rakúsku vyhlásili štrajk a obsadili ulice všetci učitelia, vo Francúzsku sa k odborárom pridala široká vrstva štátnych úradníkov.
Vo viacerých krajinách západnej Európy funguje systém takzvaného korporativistického štátu. Ten dáva sociálnym partnerom veľké slovo pri rozhodovaní o verejnej politike. Odbory, napríklad vo Francúzsku, čerpajú svoju silu z oveľa väčšej tradície protestov.
Reformy neudržateľných dôchodkových systémov sa naopak nestretli s vážnejším odporom v tranzitívnych krajinách. Novú penzijnú schému sa bez problémov podarilo naštartovať napríklad v Estónsku či Maďarsku, menšie problémy s farmármi museli riešiť len poľskí reformátori. Na Slovensku sa má reforma dôchodkového systému rozbehnúť v januári 2004, vážnejšie protesty sa našej krajine zatiaľ vyhýbajú.