Zázračné deti literatúry a knižný trh

Francúzsko má mladistvú autorku fantasy, Slovensko pokusy o červenú knižnicu, rozprávku o muške a Daniela HevieraProroctvo kameňa, román – fantasy, s motívmi vzdialene pripomínajúcimi Harryho Pottera, debut štrnásťročnej Flavie Bujorovej sa nedávno vo ...

Francúzsko má mladistvú autorku fantasy, Slovensko pokusy o červenú knižnicu, rozprávku o muške a Daniela HevieraProroctvo kameňa, román – fantasy, s motívmi vzdialene pripomínajúcimi Harryho Pottera, debut štrnásťročnej Flavie Bujorovej sa nedávno vo Francúzsku stal bestsellerom. Momentálne sa prekladá do sedemnástich svetových jazykov. Zaujímalo nás, či už niekto zaznamenal podobne extrémne mladý literárny talent aj na Slovensku. Opýtali sme sa preto vybraných knižných vydavateľov, aké majú skúsenosti s rukopismi od tínedžerov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Mladší radšej veršujú

Motýľ a Ikar doteraz žiadnu tvorbu od spisovateľov do dvadsať rokov nedostali. V Slovarte zatiaľ žiadne dielo mladého talentu nevyšlo, ale marketingový manažér si spomenul na dvanásťročného chlapca, ktorý debutoval asi pred rokom. „Je veľmi pravdepodobné, že knihu mu vydala súkromná spoločnosť.“ Ani v Slovarte teda neklopú stredoškoláci na dvere dennodenne s rukopisom v aktovke.

Súkromné vydavateľstvo Belimex sa s pôvodnou tvorbou stretáva často, ale mladí sú výnimkou. Ak aj prídu, vydavateľstvá majú strach, že na nich prerobia. „Každý týždeň vraciam nejaký rukopis. Mladí autori sa zväčša venujú poézii. Ak prinesú prózu, ide len o imitácie Táne Keleovej-Vasiľkovej a to veru nie je extra hodnotná literatúra,“ hovorí redaktorka Anna Bláhová zo Slovenského spisovateľa. „Tínedžeri si myslia, že stačí niečo zažiť a napísať o tom. Podľa mňa im však chýba literárne vzdelanie. Málo čítajú svetovú aj domácu tvorbu, ktorá by ich posunula ďalej.“

SkryťVypnúť reklamu

Tínedžer Hevier

Píšuci mladí autori nosia rukopisy do detského vydavateľstva Mladých liet neustále. Každoročne z nich vyberú jeden lepšej kvality a debut mladého autora vydajú. Tínedžer im ale zaklopal na dvere len raz a to veľmi dávno – osemnásťročný Daniel Hevier prišiel s básničkami.

Zatiaľ najmladší literárny pokus, ktorý u nás vyšiel aj knižne, sú Dobrodružstvá mušky Adelky. Napísala ho jedenásťročná autorka Lenka Tinková a na pultoch kníhkupectiev sa objavil v roku 1997. Knihu rozprávok jej ilustrovala rovnako stará kamarátka Andrea Kusendová. Vydavateľom bola súkromná reklamná agentúra.

Lenka sa pokúsila o zápis do Guinnessovej knihy rekordov, ale podľa Amandy Brooksovej z Guinness Publishing House je obtiažne porovnávať žiadosti o zápis mladých autorov na medzinárodnej úrovni. Odpoveď vydavateľ umiestnil na zadnú obálku: „Zaregistrovanie najmladšieho autora v Guinnessovej knihe rekordov nie je kategória, ktorú monitorujeme. Ľutujem, že Vám nie sme schopní pomôcť.“

SkryťVypnúť reklamu

Lietajúca postava

Na Dobrodružstvách mušky Adelky nebolo zvláštne len to, že ju napísalo dieťa. Hlavnou postavou je mucha, živočích, s ktorým by máloktoré dieťa či dospelého napadlo stotožniť sa. Malú autorku to netrápilo a opisuje muškin život s úplnou samozrejmosťou. Muška chodí do mušacej školy a má bežné problémy mušacej školáčky. „Z písania mali mať diktát z viet s písmenami B a Z. Ale Adelka na to akosi pozabudla. Z čítania mali porozprávať obsah z príbehu o bzučiakovi Teodorovi, no Adelka vedela len to, že bol starý. Z telesnej výchovy si mali nacvičiť let cez prekážku a let do výšky 5 cm. Ani to si nenacvičila.“

Trojstupňový rytmus by kázal skončiť telesnou výchovou, ale autorka stupňuje muškine problémy aj ďalej: „Z hudobnej sa mali naučiť spievať pesničku bz a bzzzzzzz z z.“ Ako sa dá vytušiť, Adelka sa vykašľala aj na ňu.

SkryťVypnúť reklamu

Vydavateľstvo, ktoré knihu najmladšej slovenskej autorky vydalo, medzitým zaniklo. Po autorke, ktorá dnes má asi sedemnásť, všetky stopy zmizli.

ZUZANA KOMÁROVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 943
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 950
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 800
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 442
  5. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 379
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 239
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 115
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 497
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu