Paríž 6. septembra (TASR) - Mimoriadne pobúrenie Arabov a moslimov nielen vo Francúzsku, ale na celom starom kontinente, vyvolal krátko po vydaní tretí román kontroverzného francúzskeho literáta Michela Houellebecqa s názvom Plateforme.
Francúzski moslimovia sa budú usilovať súdnou cestou dosiahnuť zákaz ďalšieho predaja diela o sexturizme v juhovýchodnej Ázii a útoku islamských teroristov. Ako konštatovala Národná federácia moslimov Francúzska, malo by sa tým zabrániť, aby sa z autora stal ďalší Salman Rushdie, keďže sa problematická kniha doteraz nedostala na Blízky východ.
Podľa názoru kritikov publikácie niet pochýb o tom, že jej autor je nepriateľom všetkého, čo je islamské alebo arabské, a že viacero pasáží jeho diela predstavuje podnecovanie k rasovej nenávisti.
Michel Houellebecq sa vo viacerých rozhovoroch vyjadril kriticky na margo monoteizmu a islamu, ktorý označil za "najpochabejšie náboženstvo". Súčasne však tvrdí, že nie je rasistom a poukazuje na fakt, že hlavného hrdinu spomínaného románu, ktorý sa, mimochodom, volá takisto Michel, nemožno spájať s jeho osobou. Táto postava podľa egyptskej tlače v románe, ktorý vydalo renomované parížske vydavateľstvo Flammarion, medziiným hovorí: "Teším sa vždy, keď sa dozviem, že v Gaze bol zabitý palestínsky terorista alebo dieťa alebo tehotná Palestínčanka".
Britský autor indického pôvodu Salman Rushdie je už viac ako desaťročie zrejme najprísnejšie stráženým spisovateľom sveta. Niekdajší najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Chomejní vydal naň totiž v roku 1989 fatvu - najvyšší moslimský verdikt a odsúdil ho tak na trest smrti za knihu Satanské verše, obsah ktorej moslimský šiitský klérus označil za rúhanie sa islamu.