Môže to dospieť až do patologického štádia, keď sú postihnuté osoby pripravené v mene svojho idolu škodiť sebe alebo druhým.
Podľa psychológov slávne osobnosti obdivuje viac či menej až jedna tretina populácie.
Lynn McCutcheonová z DeVry University v americkom Orlande a James Houran zo Southern Illinois University School of Medicine v Springfielde pripravili otázky pre 600 respondentov, ktoré odhaľovali názory bežných ľudí na slávnych a bohatých. Vedci rozdelili „uctievačov“ na základe výsledkov prieskumu do troch kategórií.
Pätina respondentov priznala, že začala napodobňovať svoj idol zo „zábavno-spoločenských“ dôvodov. Do tejto kategórie patria fanúšikovia, ktorí horia zvedavosťou dozvedieť sa čo najviac podrobností o živote ich miláčika.
Tento druh záujmu sa zdá neškodný. No i títo jedinci sú v porovnaní s „neuctievačmi“ náchylnejší k depresiám, úzkostným stavom a spoločenskej dysfunkcii.
Do druhej kategórie, ktorá sa už dá považovať za závislosť, patria ľudia, ktorí si vybudujú k svojej hviezde silný citový vzťah. Títo tvoria asi desať percent obyvateľstva.
Hraničné patologické štádium je posledným a najintenzívnejším štádiom uctievania idolov. Charakterizuje ho nebezpečné správanie, často prekračujúce hranice zákona.
(tasr)