Na pozbieraných „skalpoch známych slovenských politikov pretavených do kreslených karikatúr sa môžu pobaviť návštevníci bratislavskej Mini gallery café v Mýtnom dome na Starom moste. V jej priestoroch ich vystavuje známy vojenský karikaturista Ján Fiťma, ktorý niekoľkým voleným zástupcom slovenského ľudu, ako sám hovorí, „skutočne nič nedaroval“. Podnetom na skarikovanie jednotlivých osôb boli pre Fiťmu rôzne udalosti, situácie, či kauzy, ktorými sa najviac dostali do povedomia verejnosti.
Hoci na obrázkoch možno spoznať naozaj veľký počet politikov, Ján Fiťma sa ako zamestnanec Armády SR zatiaľ úspešne vyhýba „znetvoreniu“ svojho súčasného šéfa ministra obrany Ivana Šimka. „Musím však povedať, že to nie preto, že by som sa ho bál, veď on je v pohode, ale preto, že podľa mňa nemá na konte žiadny škandálik, ktorý by stál za zmienku,“ zaujal obranný postoj Fiťma, ktorého pravdivosť slov potvrdzuje fakt, že karikatúre sa napríklad nevyhol ani jeho bývalý šéf Pavol Kanis. Najčastejším „objektom“ je Vladimír Mečiar, a to nielen pre jeho výrazné črty, ale aj pre to, že prechádzal rôznymi obdobiami. „Politickou karikatúrou sa zaoberám od roku 1994 a práve Vladimír Mečiar vedel v každom období niečím zaujať,“ hovorí Fiťma.
Návštevníci Mini gallery café si budú môcť pozrieť karikatúry takých politikov, ako sú Ján Čarnogurský, Anna Malíková, Ján Slota, Mikuláš Dzurinda, Béla Bugár a mnohých ďalších. Uvidia aj najdlhšiu politickú karikatúru na Slovensku, merajúcu 2,5 metra.
Výstava potrvá do 14. septembra.
Umelecké práce súčasných slovenských výtvarníkov predstavuje výstava, ktorú otvorili v Nitrianskej galérii. Ojedinelý súbor zo zbierky Prvej slovenskej investičnej skupiny, a.s., je výsledkom desaťročnej zberateľskej práce kurátorky Zuzany Bartošovej. Miestom jej stálej prezentácie je Múzeum moderného umenia Danubiana a po Nitre uvidia putovnú výstavu aj v iných slovenských mestách. Hodnotnou výstavou otvára Nitrianska galéria opäť svoje reprezentačné priestory, ktoré niekoľko mesiacov rekonštruovali. Výber predstavuje diela slovenských výtvarníkov od začiatku šesťdesiatych rokov minulého storočia po súčasnosť. Sú v ňom práce Milana Paštéku, Jozefa Jankoviča, Rudolfa Filu, Vladimíra Popoviča, Jany Želibskej, Laca Terena a ďalších. Koncepcia expozície umožní návštevníkovi bližšie spoznať rôzne umelecké prúdy súčasného výtvarného umenia na Slovensku a jeho významných predstaviteľov.
Výstava potrvá do 24. septembra.
POPRAD
Občianske združenie Dom fotografie v Poprade a neinvestičný fond Horský film Poprad vyhlásili pri príležitosti 11. ročníka Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade 1. ročník fotosúťaže Horská fotografia netradičným pohľadom.
Súťaž je vyhlásená pre amatérsku a profesionálnu verejnosť. Čiernobiele i farebné fotografie na tému horské športy, ľudia v horách a krajina môžu záujemcovia posielať najneskôr do 15. septembra do Domu fotografie. Jeden autor môže zaslať maximálne tri fotografie, v prípade tematických cyklov maximálne dva cykly po tri fotografie. Vyhlásenie výsledkov súťaže sa uskutoční 10. októbra v rámci slávnostného ukončenia festivalu horských filmov v Poprade. Viac informácií o súťaži možno nájsť na www.domfoto.sk . (sita, tasr)