Posttraumatická stresová porucha je závažná psychická porucha, ktorá sa dnes dá dobre diagnostikovať a liečiť. Trpí ňou približne 7 až 8 percent ľudí.
Takmer každý prežije v živote nejakú traumatickú udalosť – smrť blízkeho, závažnú chorobu, rozchod, znásilnenie, vojnu, nehodu. Traumy v nás môžu vyvolať iní ľudia (znásilnenie) alebo katastrofy (prírodné, technické). Môžu byť jednorazové (automobilová nehoda, znásilnenie v parku) alebo opakujúce sa (zážitky z koncentračných táborov).
Základnou charakteristikou psychickej traumy je, že človek zažíva ohrozenie svojho života alebo zdravia a že sa v tejto situácii cíti bezmocný. Takéto udalosti otrasú pocitom samozrejmosti existencie človeka, čo môže viesť k posttraumatickej stresovej poruche.
Základom vzniku posttraumatickej stresovej poruchy je teda v prvom rade prežitie nejakej udalosti, pri ktorej išlo o možnú alebo reálnu hrozbu smrti či ohrozenie integrity človeka.
Hlavným príznakom poruchy je znovuprežívanie traumatickej udalosti – postihnutým ľuďom sa opakovane vracajú myšlienky a predstavy o prežitej traume, majú nočné desy a náhle návaly emócií spojených s traumou. K emóciám sa často pripájajú aj telesné problémy, ako je triaška či búšenie srdca.
Ľudia s posttraumatickou stresovou poruchou majú tendenciu vyhýbať sa situáciám, ktoré by im mohli čo len trocha pripomínať prežitú traumu. Často sa pritom vyhýbajú ľuďom, situáciám a aktivitám, ktoré by mohli ich život obohatiť, a opúšťajú predchádzajúce záujmy a priateľov.
Príznakom poruchy je aj podráždenosť. Môže byť spojená s náhlymi záchvatmi hnevu, výbušnosťou a ťažkosťami skoncentrovať sa.
Postihnutí ľudia prežívajú pocity odcudzenia, vyhýbajú sa záujmu druhých ľudí. Nedokážu uveriť, že budúcnosť by mohla byť lepšia a často trpia neopodstatnenými pocitmi viny.
K ďalším príznakom patria problémy so spánkom, bolesti hlavy, búšenie srdca, vysoký krvný tlak, potenie, depresívne nálady, nadmerná konzumácia alkoholu a iných drog.
Najnovšie výskumy dokazujú, že traumatická udalosť môže spôsobiť určité chemické zmeny v mozgu, ktoré sú potom príčinou poruchy.
Ak uvedené príznaky trvajú dlhší čas, treba vyhľadať odborníka. Porucha sa lieči kombináciou liekov a psychoterapie, v ktorej vznikajú stále nové postupy a spôsoby, ako ľuďom, ktorých život je kvôli prežitej traume ochudobnený o vnútorný pokoj, pekné vzťahy a mnohé ďalšie vzácne veci, čo najúčinnejšie pomôcť.
HANA JAVORSKÁ, psychologička