
Na jeleniu zver číhajú mnohé nástrahy aj v letných mesiacoch.
ILUSTRAČNÉ FOTO – ARCHÍV
Včelia matka v roji
Nie všetci včelári vedia, kde sa vo vyletenom roji nachádza matka. Ľahko to zistíme vtedy, keď je roj na viditeľnom mieste a svieti slnko.
Aby včelár videl matku, musí sa postaviť tak, aby mal slnko za chrbtom a jeho tieň zakrýval roj. Včelia matka sa nachádza na povrchu roja, v jeho strede, a je ju dobre vidieť. V prípade potreby sa môže odchytiť, alebo, ak je označená, dá sa zistiť, z ktorého úľa roj pochádza.
Ing. J. ČARADA, Krásno nad Kysucou
Poľovná zver má tvrdý život
Ako mladý poľovník som sa pred dvoma mesiacmi vybral na pochôdzku revírom. Moju pozornosť upútalo vedenie vysokého napätia elektrického prúdu. Drôty viseli nízko nad zemou. Keď som prišiel bližšie, zistil som, že sú iba približne dva metre nad zemou, pretože jeden stĺp doslúžil.
Otočil som sa a pobral sa späť do dediny. Zašiel som na obecný úrad, kde som požiadal, aby na havarijný stav upozornili pracovníka elektrární. Po necelej hodinke prišiel a spolu sme sa vybrali na miesto havárie. Prišli sme až k porušenému stĺpu. To, čo sme uvideli, bolo hrozné. Pod vedením vysokého napätia ležali dva zuhoľnatené kusy jelenej zveri.
Za účasti poľovníckeho hospodára nášho združenia sme zver prehliadli a ohodnotili po stránke trofejovej i hodnoty diviny. Jelenia trofej, ešte nie celkom zrelá, mala hodnotu na spodnej hranici zlatej medaily, jelenica bola vo vysokom stupni gravidity.
Vtedy som si uvedomil, že poľovná zver má tvrdý život nielen v zime, ale celý rok. Že v prírode si treba všímať aj javy, ktoré s poľovníctvom priamo nesúvisia. V tomto prípade by si mali spytovať svedomie aj pracovníci elektrární, či nezanedbali údržbu elektrického vedenia.
SLAVOMÍR ČECH, člen Poľovníckeho združenia Hančov, Kľušov