
Výtvarník Martin Činovský sa narodil 7. 3. 1953 v Levoči. Grafické vzdelanie získal v 70-tych rokoch na VŠVU v Bratislave u najznámejšieho slovenského grafika, profesora Albína Brunovského. V štúdiu pokračoval vo Francúzsku a špecializoval sa na poštovú grafiku. Pochádza od neho mnoho diel pre poštovú správu: stovky rytín, obálky prvého dňa či pečiatky. V roku 1986 ako prvý Slovák navrhol a vyryl československú známku k majstrovstvám sveta vo volejbale žien. Z jeho dielne pochádza aj prvá slovenská známka z roku 1993. Na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave vedie špeciálne, vo svete ojedinelé oddelenie poštovej grafiky.
Prvé poštové známky vznikli technikou oceľotlače v Anglicku v rokoch 1840-1841. Podľa dlhoročnej britskej tradície, ktorá sa dodržiavala vo všetkých vyspelých európskych štátoch, sa na známkach nesmie objaviť žiadna reklama a žiadna žijúca osobnosť. Jedinou výnimkou je prezident (v Amerike ani prezident). U nás sa tieto pravidlá dodržiavali už od čias Rakúsko-Uhorska.
V dejinách slovenskej známkovej tvorby sa ešte nestalo, aby sa portrétovaný - okrem prezidenta - mohol zúčastniť inaugurácie vlastnej známky. V prípade slovenského hokejového mužstva však bolo možné všetko. Vlani, po víťazstve na majstrovstvách sveta, vyšla známka na túto tému prvýkrát, ešte v rámci pravidiel. Tento rok bola hokejová známka opäť dodatočne zaradená do emisného plánu a realizačná komisia trvala na dodržaní pravidiel do poslednej chvíle: požadovala rovnakú sériu a rovnaký formát, rovnakú techniku oceľotlače aj výrazové prostriedky. Slovenská pošta však vzala realizáciu do vlastných rúk. Známka bola vytlačená bez vedomia komisie v tlačiarni Walsall Security Printers Ltd. vo Veľkej Británii. Namiesto oceľotlače sa použila ofsetová technika, ktorej predlohou bola fotografia z tlačovej agentúry. Na známke sa okrem žijúcich osobností objavila aj reklama.