slovenskej diplomacie má ku Kučmovi dlhodobo opatrný vzťah. Schuster však svojho osobného priateľa naďalej vytrvalo bráni.
Tvrdí, že nemôže spolupracovať s ukrajinskou opozíciou, lebo „zatiaľ nereprezentuje nikoho“. Rozhovor poskytol po návrate z dovolenky na Ukrajine, kde sa s Kučmom niekoľkokrát súkromne stretol.
Podľa koaličných poslancov sa Schuster celkom jasne rozchádza s líniou vládnej politiky voči Kučmovi. „Vidieť rozdiel medzi vládou a prezidentom,“ všimol si šéf zahraničného výboru parlamentu Ján Figeľ.
Jeho kolega z výboru Arpád Duka-Zólyomi dodal, že ministerstvo zahraničných vecí alebo vláda by mali Schusterove výroky uviesť na pravú mieru. „Vieme, ako sa hodnotí politika a činnosť Kučmu. Väčšinový názor je odsudzujúci a negatívny,“ povedal Duka-Zólyomi.
Ministerstvo zahraničia je však opatrné. „Ukrajina je dôležitý sused s osobitým geopolitickým postavením a ministerstvo robí maximum pre to, aby sme rozvíjali dobré vzťahy,“ hovorí šéf odboru bilaterálnych vzťahov Juraj Migaš. Schuster pred svojím vystúpením v televízii s ministerstvom nič nekonzultoval.
Spojené štáty minulý rok obvinili Kučmu, že predáva radarové systémy irackému diktátorovi Saddámovi Hussajnovi. Západ ho podozrieva zo zastrašovania opozície a vraždy nepohodlného novinára Georgija Gongadzeho. Americký prezident Bush a britský premiér Blair s ním na summite NATO v Prahe odmietli sedieť za jedným stolom. Schuster tvrdí, že žiadne z podozrení o Kučmovi sa nepotvrdilo.
Pre Ameriku je však Kučma stále neprijateľný. „Washington ho bojkotuje pre podozrenia z korupcie a porušovania ľudských práv,“ povedal pre SME Janusz Bugajski, šéf východoeurópskych štúdií v americkom think-tanku Centrum pre medzinárodné strategické štúdie. „Ukrajina sama osebe je však strategicky dôležitá. Nanešťastie, Amerika nemá efektívnu politiku, aby zabránila Rusku získať pomocou ekonomickej závislosti a Kučmovho vplyvu kontrolu nad Ukrajinou.“
Američania teraz čakajú, ako dopadnú najbližšie prezidentské voľby. „Prezident Bush napísal Kučmovi list, v ktorom zdôraznil, že dôležité je najmä zabezpečiť slobodné a férové voľby v roku 2004,“ povedala hovorkyňa americkej ambasády Barbara Zigli.
Keď západní predstavitelia hovoria o Ukrajine, väčšinou použijú diplomatickú formulku o tom, že „ich krajina má záujem posilniť demokraciu a prosperitu na Ukrajine a posunúť krajinu bližšie k transatlantickým štruktúram“. Za touto vetou sa však často skrýva tichá podpora ukrajinskej opozície.
Aj slovenský minister Kukan po nástupe do funkcie v rozhovore pre SME povedal: „Západ a aj Slovensko má záujem, aby sa vo vnútornom vývoji Ukrajiny presadili proreformné a proeurópske sily.“ Na otázku, či týmito silami myslí prezidenta Kučmu, Kukan odpovedal: „Nie.“ Schuster sa však pri svojej návšteve Ukrajiny nestretol so žiadnym z opozičných predstaviteľov.
Prezident zároveň chce, aby Slovensko zaviedlo pre Ukrajincov bezplatné víza. „Mali by sme tak urobiť, lebo inak nás budú ukrajinskí podnikatelia obchádzať cez Poľsko,“ varoval. Ministerstvo zahraničia zatiaľ v najbližšej budúcnosti podobný krok nechystá. „Pokiaľ sa pristúpi k nejakému kroku, bude veľmi zvážený,“ povedal Migaš.
Rozdielnu politiku vlády a prezidenta ostro odsúdila podpredsedníčka Smeru Monika Beňová. „Ak je nejaký politik medzinárodne neakceptovaný, potom aj naša diplomacia a politici by sa mali podľa toho správať.“ Dohovoriť prezidentovi podľa nej nemá zmysel. „Pán Schuster si vychutná posledné mesiace svojho prezidentovania a nemá zmysel mu prehovárať do duše. On je taký samorast.“
Na druhej strane jej predseda Robert Fico sa nedávno v Minsku stretol s bieloruským diktátorom Lukašenkom.
Beňovej kolega Boris Zala zase nevidí rozdiel v tom, že vláda a prezident vnímajú Kučmu rozdielne. O Ficovej návšteve Bieloruska Zala povedal: „Bez komentára.“
Zahraničnopolitický analytik týždenníka Domino fórum František Šebej si myslí, že Schusterove výroky sú nešťastné. „Ak je Leonid Kučma oprávnene považovaný za personu non grata pre celú západnú aj americkú politickú scénu a náš prezident má na to iný názor, tak to nie je iný názor, ale vážny prešľap.“ Opravné vyjadrenia zo strany vlády by podľa neho na tento prešľap len zbytočne upriamili pozornosť.
Autor: MICHAL FRIŠMONIKA ŽEMLOVÁ