Postoje slovenskej verejnosti k vstupu Slovenska do Európskej únie sú dlhodobo výrazne podpornejšie, než postoje k vstupu do NATO. Medzi decembrom 2000 a júnom 2001 sa však názory na vstup do Severoatlantickej aliancie pohli zreteľnejšie než názory na vstup do EÚ. Vo vzťahu k EÚ sa pri nezmenenej podpore významne oslabil nesúhlas so vstupom a vzrástlo zastúpenie neurčitých odpovedí. Početne sa teda oslabila priama názorová opozícia. Zmena vo vzťahu k členstvu v NATO je výraznejšia: nesúhlas sa stal významne menej početným a zároveň zreteľne narástlo zastúpenie tak neurčitých odpovedí, ako aj priamej podpory vstupu do aliancie.
K najviditeľnejším zmenám v postojoch k vstupu do NATO došlo medzi prívržencami viacerých politických strán. Podpora vzrástla najmä medzi stúpencami HZDS (z decembrovej bilancie „za vs. proti“ 20:76 % prešli v júni na bilanciu 37:55), Smeru (z 39:56 na 58:37) a SNS (z 10:89 na 21 : 73). Podpora klesla medzi priaznivcami KDH (z 82:17 na 64:23) a štatisticky nepresvedčivo aj v prostredí stúpencov SMK (z 85:10 na 76:14). Vzostup podpory v prostrediach opozičných strán je zreteľný. Dôležité je však v tejto súvislosti pripomenúť, že „štartoval“ z veľmi nízkych čísel – inou vecou, pravda, môže byť hĺbka či trvalosť tejto zmeny. Obraz vývinu medzi prívržencami koaličnej časti politického spektra je menej jasný, keďže rozrôznenosť je väčšia. Aj tam, kde došlo k poklesu podpory, išlo o pokles zo značne vysokej, dalo by sa povedať takmer „nasýtenej“ úrovne. V každom prípade treba rozlišovať dva aspekty: trend v sledovanom období, ako aj dosahovanú úroveň podpory, ktorá je medzi prívržencami koaličných strán stále podstatne vyššia ako medzi opozičnými. Vďaka skupinovým trendom k terajšiemu vzostupu podpory vstupu najväčšmi prispievajú prívrženci HZDS a Smeru, v menšej miere aj SNS. Z nich ale iba v prípade priaznivcov Smeru došlo k tomu, že podiel podporovateľov vstupu prevážil nad podielom jeho odporcov. U potenciálnych voličov HZDS a SNS majú stále „navrch“ odporcovia vstupu SR do NATO.
Celoslovensky platí, že pomerne najzastúpenejší typ podporujúci vstup Slovenska do Európskej únie aj do NATO (46 % v decembri 2000) sa medzitým stal dokonca typom majoritným (51 % v júni 2001). (Graf 1) Naproti tomu klesli zastúpenia odporcov oboch vstupov (z 21 % na 16 %), ako aj kombinácie „EÚ áno & NATO nie“ (z 25 % na 21 %). Z hľadiska štátneho a národného záujmu SR tieto zmeny v názoroch a postojoch verejnosti majú veľmi priaznivý smer. Až na jednu výnimku, vo všetkých skupinách najzastúpenejším typom je kombinácia „EÚ áno & NATO áno“. Odlišné je prostredie SNS, kde dominuje kombinácia „EÚ áno & NATO nie“.
Pozri GRAF 1