Armáda sa bude špecializovať na štyri hlavné činnosti - protiteroristické sily, ženijné jednotky, jednotky radiačnej, chemickej a biologickej ochrany a vojenskej polície. Ženistov máme prakticky nepretržite vyslaných na rôznych miestach sveta, chemici sa nedávno vrátili z Kuvajtu a Iraku.
„Slovensko sa stáva ženijnou veľmocou. Chcem, aby sme sa aj po vstupe do aliancie uchádzali o pozíciu lídrov v tejto odbornosti,“ povedal minister. V prípade chemikov chce nadviazať na skúsenosti a spoluprácu s českými vojakmi.
Iné je to v prípade protiteroristických jednotiek. Podľa Šimka sú tradičné armády prispôsobené na mobilizáciu, ktorá trvá aj niekoľko týždňov. „Krízový režim však vyžaduje urýchlené konanie,“ hovorí.
Aj Európska únia buduje spoločnú obrannú politiku, hoci štáty majú problém sa na nej dohodnúť. Aj preto únia zatiaľ nevyžaduje od vstupujúcich krajín žiadnu špecifickú prípravu vojsk.
Starosti sú aj s misiami, ktoré organizuje Európska únia. V Macedónsku je jeden vojenský policajt, ale finančne veľmi zaťažuje ministerstvo obrany.
„Nevieme celkom presne, čo v tom našom príspevku máme vlastne zaplatiť. Dokonca sa to pre nás môže stať limitujúcim faktorom našej účasti v misiách, ktoré budú organizované Európskou úniou,“ povedal Šimko. (rf)