Bratislava 20. augusta (TASR) - Dve nové publikácie približujúce obdobie normalizácie v Čechách a na Slovensku pripravili odborníci z Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied (ÚPV SAV).
Zborník Slovensko a režim normalizácie ponúka čitateľovi na 300 stranách príspevky sedemnástich slovenských i českých autorov, ktoré sa týkajú rokov normalizácie (sedemdesiate - osemdesiate roky) na celospoločenskej úrovni ako aj v jednotlivých odboroch humanitných vied. Niektoré majú charakter osobných spomienok a zamyslení a sú svedectvom normalizačných perzekúcií.
Publikácia, ktorej zostavovateľmi sú Norbert Kmeť a Juraj Marušiak, vyšla vo vydavateľstve Michala Vaška v Prešove. Čitateľ v nej nájde napríklad príspevky o osudoch slovenskej historiografie a historikov za normalizácie v rokoch 1969 - 1989, o normalizačnej praxi v literatúre a literárnej vede, o ekonomických aspektoch normalizácie, disidentskom hnutí a mnohé iné. Zborník je jedným z výsledkov grantového projektu VEGA Ministerstva školstva SR a SAV - Disent na Slovensku ako prejav krízy komunistického režimu, ktorý realizuje Ústav politických vied SAV.
Ďalšia publikácia s názvom Česká a slovenská společnost v období normalizace. Slovenská a česká spoločnosť v čase normalizácie vyšla v tomto roku vo VEDE, vydavateľstve SAV. Jej zostavovateľom je Miroslav Pekník. Zborník obsahuje prednášky z XI. ročníka medzinárodného seminára Česko-slovenské vztahy. Slovensko-české vzťahy pre českých a slovenských učiteľov dejepisu a občianskej výchovy, historikov a archivárov, ktorý sa konal v auguste 2001 v Liberci. Sú v ňom príspevky o nástupe Gustáva Husáka k moci v apríli 1969, o slovenskej a českej opozícii v čase normalizácie a ďalšie. Nechýba ani časť venovaná slovenskej politike v roku 2001, približujúca vývoj a postoje jednotlivých politických subjektov.
Ústav politických vied SAV pripravil aj knihy zaoberajúce slovenskou politikou po roku 1989. Z nich nedávno vyšla vo vydavateľstve SAV - VEDA napríklad publikácia Ľuboša Kubína Rola politických elít pri zmene režimu na Slovensku a kniha Jána Sopóciho Záujmové skupiny v slovenskej politike v deväťdesiatych rokoch.
ch som