BANSKÁ BYSTRICA – „V pôrodnici v Banskej Bystrici robím od roku 1954 a za ten čas sme nemali tehotnú ženu ani rodičku z väznice,“ tvrdí 79-ročný gynekológ MUDr. Vladimír Plintovič. Český denník Mladá fronta Dnes informoval, že komunistický režim kradol v päťdesiatych rokoch väzenkyniam deti a poskytoval ich na adopciu predovšetkým príslušníkom ŠtB či Zboru národnej bezpečnosti.
Ženská väznica bola aj v Banskej Bystrici a podľa dokumentov českého Úradu pre dokumentáciu a vyšetrovanie zločinov komunizmu sa takého prípady mohli objaviť aj v tomto meste. Plintovič, mimochodom spolupracovník a priateľ legendárneho MUDr. Švejcara, ani jeho starší kolegovia však takýto prípad vo svojej praxi nezaevidovali.
„Od mája 1954 v Banskej Bystrici nerodila žiadna odsúdená žena. Prijali sme napríklad väzenkyňu, ktorú sprevádzal príslušník a dohliadal na ňu, ale tehotnú ženu alebo rodičku sme za celý čas nemali,“ dodáva MUDr. Plintovič. Nepamätá si ani prípad, že by sa nejaká väzenkyňa ocitla pred interrupčnou komisiou, či už z donútenia, alebo z vlastnej vôle.
Podľa informácií, ktoré sa podarilo Plintovičovi získať, bola v tom čase zaužívaná prax, že tehotné ženy vo vyšetrovacej väzbe mesiac pred pôrodom prepúšťali a potom sa údajne mohli starať o deti. „Rodili možno aj v Banskej Bystrici, ale nie ako väzenkyne. Žiadna sa s tým určite nemala záujem chváliť, takže sme o tom ani nemohli vedieť,“ pripomína skúsený gynekológ.
Napriek tomu v 50. rokoch matkám-väzenkyniam deti brali a dávali ich buď do ústavnej výchovy, alebo na adopciu do overených rodín. Zo štatistiky českého úradu vyplýva, že väzeniek dokázateľne odsúdených z politických dôvodov, ktoré prišli o svoje deti, bolo v období od roku 1948 do roku 1962 vyše tridsať. Hoci o konkrétnych prípadoch MUDr. Plintovič nevie, túto možnosť pripúšťa. „Neviem o tom, že by sa to robilo, ale je pravda, že v kauzách 50. rokov žiadali dokonca aj deti čo najprísnejšie tresty pre vlastných rodičov.“
DANIEL VRAŽDA