dsa len začali operovať v ostatných provinciách Afganistanu, ich úlohou by nebolo priamo bojovať proti odporcom proamerickej vlády.
"Odkedy som prevzal velenie nad ISAF, musím neustále odpovedať na otázky o možnom rozšírení ich mandátu," vyhlásil Gliemeroth na tlačovej konferencii. "Som si vedomý, že diskusia o tejto možnosti je stále otvorená. Bolo by to pre túto krajinu výhodné," dodal nemecký generál s tým, že rozhodnutie je na vláde Hamida Karzaja, Severoatlantickej aliancii (NATO), ktorá operáciám ISAF velí, ako aj na krajinách, ktoré vyslali vojakov do jednotky a samozrejme na Organizácii Spojených národov.
Pokiaľ ide o možnú úlohu jednotiek ISAF v ostatných provinciách Afganistanu, tá podľa Gliemerotha nebude zahŕňať boj proti teroristom, ale len udržiavanie poriadku. "ISAF má odlišný mandát," odpovedal Gliemeroth na otázku, či cíti potrebu rozšírenia mandátu ISAF zoči-voči množiacim sa útokom v krajine. Len za posledný týždeň totiž neznámi útočníci, pravdepodobne príslušníci bývalého vládneho hnutia Taliban, zabili viac než 90 ľudí. "Postaráme sa o bezpečnosť oblasti, no nie sme tu na to, aby sme po celej krajine útočili na teroristov a podobné skupiny," dodal generál. S množiacimi sa útokmi sa podľa jeho slov musia porátať vojaci americkej koalície, ktorí sú v Afganistane na to, aby prenasledovali zvyšky Talibanu a al-Kájdy. Aliancia prevzala kontrolu nad operáciami ISAF 11. augusta.