
Takto oslavoval šprintér na sto metrov Tim Montgomery vlani 14. septembra na parížskom štadióne v Charlety svetový rekord 9,78 s. Na majstrovstvá sveta sa vracia takmer na miesto činu (MS sú na Stade de France) po dlhom rozmýšľaní, na poslednú chvíľu. Nie je totiž v najlepšej forme. FOTO – TASR
Najväčší športový sviatok roku 2003 sa začne už pozajtra na Stade de France, od atlétov možno tentoraz očakávať i svetové rekordy
V exaktnej atletike len veľmi zriedkavo víťazí úplný outsider. Naposledy bol takým azda Grék Kenteris na sydneyskej olympiáde 2000 či Turkyňa Ayhanová na majstrovstvách Európy 2002. Išlo o skrytú silu, obaja odvtedy iba vyhrávajú.
Pred parížskymi majstrovstvami sveta, ktoré sa začnú pozajtra na chýrnom Stade de France (dejisko futbalových MS 1998) a končia 31. augusta, možno očakávať podobných príkladov viac. Logika kráľovnej športov, že prvý nemusí byť favorit, ale vždy niekto zo širšej špičky bude vzrušujúcim leitmotívom najdôležitejšieho športového podujatia roku 2003.
Od aténskych MS 1997, ktoré boli prvé bez svetového rekordu, presadzuje Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) myšlienku - dôležitý je súboj, nie prvý výkon histórie. Ľudia chcú práve ten, nech sú heslá akékoľvek. V Paríži môžu ostré súboje priniesť výsledky, ktoré pre víťaza budú musieť znamenať historický zápis.
Zlatoligová predzvesť?
Doterajšie výsledky najprestížnejšej dlhodobej súťaže - Zlatej ligy - neraz šokovali. Ešte sa nikdy nestalo, aby pred posledným podujatím seriálu bol istý jediný možný víťaz. Šancu získať milióndolárový jackpot má už iba mozambijská osemstovkárka Mutolová. Z tohto možno vychádzať. Skúsená Afričanka (31 rokov) z Maputa je dvojnásobnou majsterkou sveta s veľkou prestávkou (1993 a 2001) a úradujúcou olympijskou víťazkou. Bývalá futbalistka vie na veľkom podujatí zlyhať, na MS 1995 v Göteborgu ju dokonca diskvalifikovali po banálnom vyšliapnutí z dráhy hneď po štarte. Pre Mutolovú hovorí „nedostatok“ súperiek. Rakúšanka Grafová po zraneniach nie je v plnej forme. Pre zdravotné problémy (môžu byť i maskovacím manévrom) neobsadila posledné veľké mítingy predpokladaná najväčšia súperka Mozambičanky Slovinka Čeplaková.
Sánchez, El Guerrouj, Johnson
V Edmontone bolo víťazstvo Felixa Sáncheza (25) z Dominikánskej republiky na 400 m prek. prekvapením. Potom borec z Karibiku narodený v New Yorku neprehral. Za takmer isté možno považovať prvenstvo Maročana Hichama El Guerrouja (28), ktorý na 1500 metrov vyhral od roku 1996 73 zo 76 pretekov. Iróniou je, že dva z nich boli na olympiáde. Na majstrovstvách sveta zvíťazil tri razy po sebe (1997, 1999, 2001), ale vždy tesne. Stávkarskú tutovku zneisťuje snaha tohto silno veriaceho moslima štartovať i na 5000 metrov. Dvojkombinácia je efektná i riskantná.
Allen Johnson (32) bude mať k štvrtému titulu (doteraz 1995, 1997, 2001) na 110 m prek. blízko i ďaleko ako na všetkých pretekoch. Ak sa mu beh vydarí aspoň priemerne, technicky nemajú súperi šance. Rodák z Washingtonu dokáže vstávať aj nesprávnou nohou. Vtedy do prekážok nezakopáva, ale robí z dráhy hotový polom zosypaných „bariér.“ A prehráva. Na MS 1999 nepostúpil do finále, na OH 2000 skončil štvrtý. Jeho kolegyňa na prekážkovom šprinte Gail Deversová (36), od roku 1991 držiteľka piatich zlatých a troch strieborných medailí je rovnako veľkou favoritkou. V podobnej pozícii podľahla v Edmontone pred dvomi rokmi neznámej krajanke Kirklandovej.
Nové hviezdy z úvodu prognózy 30-ročný Grék Kenteris (200 m) a najmä 24-ročná Turkyňa Ayhanová (1500 m) patria k tým najtipovanejším víťazom. Rovnako „schovaná“ bola i vlaňajšia suverénka na 400 metrov Mexičanka Guevarová.
Stretnú sa na päťke El Guerrouj a Gebrselassie?
V Paríži sa predstaví mnoho hviezd posledného desaťročia. Budú to mať ťažšie než v minulosti. Oštepársky svetový rekordér (98,48 m) Jan Železný zobral vlani nevydarený štart na európskom šampionáte (so zranením tri nevydarené pokusy) športovo, ale rezolútne vyhlásil, že sezónu 2003 vynechá a s olympijským rozhodnutím počká. Nakoniec ide i do Paríža. Víťazstvo nad Rusom Makarovom (ďalší pretekári zatiaľ neoslnili) by znamenalo jeho štvrté prvenstvo na svetovom šampionáte. Gebrselassie (30, štvornásobný majster sveta spolu na 5000 a 10 000 metrov 1993, 1995, 1997, 1999) prvý raz avizuje dvojštart na oboch vytrvaleckých tratiach. Ak vyjdú všetky predšampionátové echá, tak na päťke sa strhne neskutočný súboj El Guerrouj, Gebrselassie, s mladým Etiópčanom Kenenisom Bekelem (21) a stále nie je vylúčený štart novopečeného Katarčana Saifa Saeeda Shaheena, ktorého sme prednedávnom poznali pod kenským menom Stephen Cherono.
Absolútnou neznámou sú obe stovky. Svetový rekordér, 28-ročný Tim Motgomery (9,78 s) pozitívne zmenil rozhodnutie a do Paríža predsa príde. Na vine slabšej formy vraj nie je tréningový výpadok a dojemná starostlivosť o mamičku Marion Jonesovú, ale po novom alergia na búrske oriešky. Na európskom turné boli jeho každodennou pochúťkou. Trojnásobný majster sveta (1997, 1999, 2001) Maurice Greene (29) tiež nie je vo svojej koži a nevylúčil iba štafetový štart. Tak sa otvárajú dvere Britom, Collinsa (27) z ostrova Svätého Krištofa i veterána z Namíbie Fredericksa (35).
Ženský šprint je pri neúčasti Jonesovej záhadou. Grékyňa Thánouová (28) nevytiahla z rodnej krajiny päty, ukrajinská obhajkyňa titulu Blocková (31) nič neukázala. Obe sú však atlétkami veľkých súťaží. Začiatok sezóny patril Bahamčanke Sturrupovej (32), pokračovanie americkej majsterke Whiteovej (26), jej skúseným partnerkám zo štafety Gainesovej (32, 3 zlaté zo 4x100 m) i Millerovej (31, 4 zlaté zo 4x100 m).
Čaká nás ruské prekvapenie?
Ruská výprava sa zastrája, a iste nie tentoraz nafúkane, že chce opäť nastúpiť na kráľovský stolec kráľovnej športov. Rusi sa zviechajú zo zlej situácie po rozpade sovietskeho impéria, do športu vkladajú magnáti rôznej povesti ohromné prostriedky. Slávny atlét je najlepšou reklamou. Nečudo, že práve dva tohtoročné svetové rekordy disciplín MS patria Ruskám. V oboch prípadoch prekvapujúco. Mladučká 20-ročná žrdkárka Isinbajevová skočila 482 cm a Pečonkinová (25) zabehla senzačne a nečakane 400 m prek. za 52,34 s.
Najlepšie výkony histórie možno od oboch očakávať znovu. Ruska z Volgogradu si to rozdá s Moskovčankou Feofanovou, Pečonkinová bude súťažiť so silnou americko-jamajskou konkurenciou. Zápis na čelo tabuliek všetkých čias možno čaká i na výškarky (svetový rekord má Kostadinovová 209 cm). Táto disciplína sa po súbojoch (väčšinou na diaľku) medzi Švédkou Bergqvistovou (26, v tomto roku 206 cm) a obhajkyňou titulu z Juhoafrickej republiky Cloeteovou (23, 205) zrazu stala magnetom Paríža.