Mediálna analytička Nataša Slavíková hovorí, že označovanie je dôležité, lebo v posledných rokoch významne vzrástol počet programov nevhodných pre deti. Televízia má podľa nej veľký vplyv na psychický a citový vývoj detí. Každé dieťa sa učí napodobovaním, deti preberajú z obrazovky dobré, ale aj zlé vzory.
Najohrozenejšou skupinou sú deti do šiestich rokov, lebo v tomto čase si vytvárajú slovnú zásobu, a tak preberajú slová, ktoré počujú, bez ohľadu na to, či poznajú ich význam.
V prípade, že vysielatelia nebudú označovať programy, môže ich licenčná rada pokutovať, ale zatiaľ im to nehrozí. „Dali sme im nejaký čas, aby si na to zvykli a zaviedli si na to systém,“ povedala riaditeľka kancelárie licenčnej rady Jarmila Grujbárová. Je pritom na každej televízii, ktorý program považuje za vhodný a ktorý nie.
Usmievajúci sa panáčik oznamuje, že program je vhodný, a zachmúrený zdobí programy, ktoré nie sú vhodné pre niektorú kategóriu detí.
Červený „zachmúrený“ piktogram znamená, že program je nevhodný a neprístupný pre maloletých (0 - 18 rokov), oranžový „zachmúrený“ piktogram s číselným označením 7 alebo 12 označuje program nevhodný pre deti do 7 alebo 12 rokov. Zelený „usmievavý“ piktogram je vyhradený pre kategóriu detských programov - vhodných do 12 rokov. (hr)