TBILISI - Gruzínsku hrozí podobný bankrot štátu, aký nedávno zažila Argentína. Guvernér tamojšej centrálnej banky Iraklij Managadze priznal, že krajina nie je schopná splácať dlhy niektorým svojim zahraničným veriteľom. Dodal, že Gruzínsko tak riskuje svoju povesť u zahraničných investorov a ohrozuje makroekonomickú stabilitu. Práve nedostatok zahraničných investícií je chronickým problémom gruzínskeho hospodárstva. Druhým dôvodom ekonomických ťažkostí je prebujnená korupcia.
So 14,5-percentnou nezamestnanosťou a 60-percentným podielom obyvateľstva žijúceho pod hranicou chudoby bolo Gruzínsko odkázané na pomoc Medzinárodného menového fondu. Ten však podporu podmieňoval splnením rôznych ekonomických podmienok a reforiem. Vláda v Tbilisi mala znižovať výdavky štátneho rozpočtu, reformovať daňový systém a upravovať umelo udržiavané ceny elektrickej energie. Už vlani však vláda podmienky fondu odmietla, v dôsledku čoho prišla o peniaze na prekonávanie dočasného nedostatku devíz. Tie krajina potrebovala, aby bola schopná splácať svoj zahraničný dlh.
Podľa informácií fondu dlhuje Gruzínsko 1,75 miliardy amerických dolárov, čo je približne polovica hrubého domáceho produktu krajiny. Najväčším veriteľom Gruzínska je Parížsky klub. Jeho pohľadávky dosahujú 600 miliónov dolárov a vlani sa s gruzínskou vládou dohodol na odložení splátok a novom splátkovom kalendári. Prázdna štátna kasa však nezvláda plniť ani nové - mäkšie požiadavky Parížskeho klubu.
Ruské internetové noviny Gazeta.ru informovali i o paradoxnom nakladaní krajiny s nerastným bohatstvom: hoci je Gruzínsko vývozcom zemného plynu i ropných produktov, na domácom trhu trpí ich akútnym nedostatkom. (tasr)