
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Vo svete sa začal používať pojem „nových otcov“ na prelome 70-tych a 80-tych rokov. Otcovia začali byť v rodine aktívnejší, stále viac sa presadzoval názor, že muž je rovnako schopným opatrovateľom a vychovávateľom ako žena. Tieto myšlienky sa koncom storočia začali presadzovať aj u nás. V prieskumoch sa muži začali hlásiť k tomu, že sa podieľajú na starostlivosti o deti a o domácnosť. Odborníci však upozorňujú na to, že sa treba pozrieť aj na to, ktoré z činností a povinností tradične chápaných ako ženské sú muži ochotní prevziať. „Muži si vyberajú tie príjemnejšie činnosti,“ tvrdí rozvedená matka dvoch detí. „On ich vezme na prechádzku a ja s nimi píšem úlohy. Ísť von je predsa populárnejšie ako trvať na tom, že raz týždenne napíšeme dikát.“
Dnes už nie je zriedkavosť stretnúť s kočíkom, alebo v parku na húpačkách otca s deťmi. A stále viac mužov sa dokáže postarať aj o choré alebo veľmi malé dieťa.
Ale spoločenské názory majú veľkú zotrvačnosť. „Keď sme sa s mužom dohodli, že na rodičovskej dovolenke zostane on, vyvolalo to v našom okolí tichý údiv až pobavenie,“ hovorí Mária Jančová z Bratislavy. Príčinou takéhoto rozhodnutia sú najčastejšie ekonomické dôvody: žena zarába viac ako muž. „Mnohí muži by sa však s takouto situáciou vyrovnali len ťažko,“ upozorňujú psychológovia. „Názor, že muž by mal zarábať viac, lebo on sa má starať o rodinu sa pritom tiahne naprieč celým vzdelanostným spektrom.“
Tak ako sa ženy ohradzujú proti diskriminácii v zamestnaní, niektorí muži by zase chceli mať viac času na rodinu a deti. Práve oni dostali zavedením rodičovskej dovolenky možnosť nadviazať so svojimi deťmi úzky kontakt už v útlom veku.
(gal)