Program Cesta k emocionálnej zrelosti funguje na školách už štyri roky, vyučujúci ho zaraďujú do výuky najmä na hodinách etiky. Je určený prežiakov najmä vo veku 1215 rokov. „Vyskúšala som prácu s programom aj pri menších žiakoch, ale najlepšie sa mi osvedčilo začať s deťmi vtedy, keď sú v šiestej triede a potom ich viesť programom až do deviatky,“ hovorí učiteľka etickej výchovy v Záhorskej Vsi Anastázia Šimková.
Autorom „Cesty“ je psychológ Štefan Matula, vedúci Centra výchovnej a psychologickej prevencie pri Výskumnom ústave detskej psychológie a patopsychológie. „Na začiatku bol program, prevzatý zo zahraničia. Nevyhovoval však naším podmienkam, preto sme zostavili „Cestu“,“ hovorí autor. „Program pomáha deťom nielen v procese sebauvedomenia, ale pomáha im aj postupne prežívať najpodstatnejšie stránky emocionálnej zrelosti.“
Učitelia si túto pomôcku pochvaľujú – na vlastnej koži zažívajú pôsobenie programu na deti: „Dievča, ktorému zomrela mama, jej napísalo v rámci programu list. Vraj sa jej tak uľavilo ako nikdy pretým,“ hovorí Eva Pindrochová z Margecian. „Veľké plus je v tom, že našlo v sebe odvahu podeliť sa s ostatnými o svoje pocity.“
Program pomáha aj učiteľom, ktorí sa doňho skutočne zainteresujú: „Musíte sa do toho vložiť dušou i telom,“ hovorí Anastázia Šimková.
„Musíte sa adeťom otvoriť, porozprávať im o svojich problémoch, o tom ako ich prežívate. Potom sa aj ony otvoria vám a hneď je medzi vami iná atmosféra. Hneď sa lepšie pracuje.“
Podľa prieskumu, ktorý organizoval Ústav informácií a prognóz školstva, bola najvýraznejším motívom učiteľov v ich záujme o program túžba spoznať niečo nové, túžba po spoznaní žiakov a lepšom zblížení sa s nimi. „Mnoho učiteľov uviedlo, že by bolo potrebné zaradiť program do učebných osnov, aby sa mohol vytvoriť priestor na jeho rozšírenie o nové aktivity,“ hovorí Mária Slovíková z ÚIPŠ. Najväčší prínos vidia učitelia v zlepšení vzťahov medzi žiakmi a učiteľmi.
„Veľmi dobré je aj to, že cez deti sa mnohé myšlienky dostávajú aj do rodín,“ hovorí psychologička Vladimíra Kosorinská. „Deti tak pomáhajú zlepšovať aj klímu vo svojich rodinách.“
Programu Cesta k emocionálne zrelosti sa v školskom roku 2002/2003 zúčastnilo spolu 42 504 žiakov a 1 149 učiteľov zo 740 škôl na celom Slovensku.
(gal)