BRATISLAVA – Minister Kaník predpovedá na budúci rok výrazný pokles nezamestnanosti. „Považujem dokonca za reálne, že sa dostaneme na normálnu európsku úroveň okolo desiatich percent,“ hovorí.
Ministerstvo práce v posledných dňoch pripravilo niekoľko zákonov, ktoré majú motivovať nezamestnaných. Platiť by mali od budúceho roka „Výhodnejšie bude pracovať,“ opakuje Kaník.
Zákon o službách zamestnanosti má zaktivizovať ľudí bez práce – budú dostávať peniaze na cestovanie, na vzdelávanie či na podnikanie. Zákon o hmotnej núdzi ponúka ďalšie príspevky pre nezamestnaných v hmotnej núdzi, teda pre tých, ktorých príjem nedosahuje úroveň životného minima. Predovšetkým ide o osemstokorunový aktivačný príspevok, ak sa poberateľ vzdeláva, pracuje pre obec alebo si nájde prácu.
Nezamestnanosť minulý mesiac na Slovensku prvýkrát po štyri a pol roku klesla pod hranicu 14,5 percenta. Národný úrad práce oznámil, že v júli bolo bez práce 384 612 ľudí. Ministerstvo si dôveruje. „Verím, že trend poklesu nezamestnanosti bude pokračovať. V každej ekonomike sa síce s príchodom jesene a zimy ten cyklus obráti a môže dôjsť k prechodnému miernemu zvýšeniu nezamestnanosti. Pokiaľ sa však budeme držať súčasnej politiky, zďaleka nedosiahne takú úroveň ako vlani v januári,“ tvrdí Kaník.
Nie všetci ľudia z praxe pri predpovediach vývoja nezamestnanosti majú ministrov optimizmus. „Ľuďom treba dať v prvom rade pracovné príležitosti,“ hovorí František Sarus, vedúci odboru sociálnych vecí na Okresnom úrade v Leviciach. „Príspevky nepomôžu, ak sa nemáte kde zamestnať.“ (haj)
Pre nezamestnaných
Príspevok na služby pre rodinu s deťmi
* najviac 1200 korún mesačne na jedno dieťa a 900 korún na ďalšie deti poskytuje sa tým, čo sa vzdelávajú.
Príspevok na vzdelávanie
* do plnej výšky nákladov, ak to schváli výbor pre otázky zamestnanosti na územnom úrade (ešte len vznikne).
Príspevok na cestovné – ak si hľadá prácu v inom okrese
* podmienkou je potvrdenie o absolvovaní vstupného pohovoru alebo výberového konania, 75 percent nákladov na cestu.
Príspevok na samostatne zárobkovú činnosť
ak je nezamestnaný aspoň tri mesiace a zaviaže sa zamestnávať sám seba aspoň na dva roky.
* 148 017 korún môže dostať znevýhodnený nezamestnaný v okresoch Komárno, Levice, Nové Zámky, Šaľa, Zlaté Moravce, Dolný Kubín, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Bardejov, Humenné, Kežmarok, Levoča, Medzilaborce, Poprad, Prešov, Svidník, Snina, Sabinov, Stropkov, Vranov nad Topľou, Gelnica, Košice III., Košice-okolie, Michalovce, Rožňava, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov,
* 98 678 korún môže dostať znevýhodnený nezamestnaný v okresoch Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Piešťany, Senica, Skalica, Trnava, Bánovce nad Bebravou, Ilava, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Považská Bystrica, Púchov, Trenčín, Nitra, Topoľčany, Bytča, Čadca, Banská Bystrica, Zvolen, Stará Ľubovňa, Košice I, II, IV,
* 49 339 korún môže dostať znevýhodnený nezamestnaný v okresoch Bratislava I–V, Malacky, Pezinok, Senec,
* 79 942 korún môže dostať vo všetkých okresoch nezamestnaný, ktorý nie je znevýhodnený – teda nie je zdravotne postihnutý, nemá nad 50 rokov, nie je nezamestnaný dlhodobo, t. j. aspoň 12 mesiacov z posledných 16 alebo šesť z posledných osem, ak má menej ako 25 rokov, nie je osamelým rodičom s dieťaťom do desať rokov, absolventom, ktorý pred dvoma rokmi skončil školu, ešte nepracoval nepretržite aspoň pol roka a je aspoň pol roka v evidencii, migrujúca osoba v rámci Európskej únie, osoba alebo osoba, ktorá nemohla pracovať a vzdelávať sa preto, lebo sa jej nedarilo zladiť rodinný a pracovný život).
Príspevok na sťahovanie
* môže ho dostať uchádzač, ktorý je v evidencii aspoň tri mesiace, musí sa preukázať pracovnou zmluvou, dokladom o zmene trvalého bydliska a potvrdením o zaplatení prvého nájmu a poplatkov. Pôjde najviac o 10–tisíc korún raz za dva roky.
Pre zamestnávateľov
Príspevok na vzdelávanie zamestnanca
* zamestnávateľ musí zamestnanca, na ktorého mu úrad práce poskytol príspevok, zamestnávať aspoň rok. Poskytuje sa vo výške 25 – 90 percent nákladov. Najmenej dostanú veľké firmy v najbohatších regiónoch – Bratislave, Malackách, Senci a Pezinku, ak zamestnajú evidovaného nezamestnaného. Najviac malí a strední zamestnávatelia vo všetkých okresoch Trnavského, Trenčianskeho, Nitrianskeho, Košického, Prešovského a Banskobystrického kraja, ak zamestnajú znevýhodneného uchádzača.
Príspevok na menšie obecné služby a dobrovoľnícke práce
* najviac 11 989 korún mesačne na jeden rok v okresoch Komárno, Levice, Nové Zámky, Šaľa, Zlaté Moravce, Dolný Kubín, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Bardejov, Humenné, Kežmarok, Levoča, Medzilaborce, Poprad, Prešov, Svidník, Snina, Sabinov, Stropkov, Vranov nad Topľou, Gelnica, Košice III., Košice – okolie, Michalovce, Rožňava, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov,
* najviac 11 989 korún mesačne na deväť mesiacov v okresoch Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Piešťany, Senica, Skalica, Trnava, Bánovce nad Bebravou, Ilava, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Považská Bystrica, Púchov, Trenčín, Nitra, Topoľčany, Bytča, Čadca, Banská Bystrica, Zvolen, Stará Ľubovňa, Košice I, II, IV, Bratislava I–V, Malacky, Pezinok, Senec.
Príspevok na zamestnanie znevýhodneného uchádzača
* 79 926 korún ročne, najviac dva roky, v okresoch Komárno, Levice, Nové Zámky, Šaľa, Zlaté Moravce, Dolný Kubín, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Bardejov, Humenné, Kežmarok, Levoča, Medzilaborce, Poprad, Prešov, Svidník, Snina, Sabinov, Stropkov, Vranov nad Topľou, Gelnica, Košice III, Košice-okolie, Michalovce, Rožňava, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov,
* 63 941 korún ročne, najviac na dva roky, v okresoch Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Piešťany, Senica, Skalica, Trnava, Bánovce nad Bebravou, Ilava, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Považská Bystrica, Púchov, Trenčín, Nitra, Topoľčany, Bytča, Čadca, Banská Bystrica, Zvolen, Stará Ľubovňa, Košice I, II, IV,
* 39 963 korún ročne, najviac na dva roky v okresoch Bratislava I–V, Malacky, Pezinok, Senec.
Nové príspevky na cestovanie či sťahovanie za prácou
* Zákon o službách zamestnanosti zavedie nové príspevky, ktoré sa budú líšiť podľa regiónov. „Nezamestnaný v chudobnom regióne potrebuje väčšie pošťuchnutie, aby bol schopný sa zamestnať,“ hovorí štátny tajomník Miroslav Beblavý.Podpora zdravotne postihnutých nezamestnaných Príspevok na zriadenie chránenej dielne alebo pracoviska
* 197-tisíc korún vo všetkých okresoch okrem Bratislavy, Pezinka, Malaciek a Senca, kde to je 128-tisíc. Suma je vyššia, ak sa zamestnávateľ zaviaže zamestnať postihnutého človeka aspoň rok (257-tisíc/148-tisíc), zamestnávateľ môže žiadať príspevok aj na prevádzku dielne či pracoviska.
Príspevok na samozamestnanie zdravotne postihnutého
nezamestnaný musí byť aspoň tri mesiace, a sám sa zamestnávať aspoň tri roky,
* 265 000 korún v okresoch Komárno, Levice, Nové Zámky, Šaľa, Zlaté Moravce, Dolný Kubín, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Bardejov, Humenné, Kežmarok, Levoča, Medzilaborce, Poprad, Prešov, Svidník, Snina, Sabinov, Stropkov, Vranov nad Topľou, Gelnica, Košice III., Košice – okolie, Michalovce, Rožňava, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov,
* 197 000 korún v okresoch Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Piešťany, Senica, Skalica, Trnava, Bánovce nad Bebravou, Ilava, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Považská Bystrica, Púchov, Trenčín, Nitra, Topoľčany, Bytča, Čadca, Banská Bystrica, Zvolen, Stará Ľubovňa, Košice I, II, IV,
* 157 000 korún v okresoch Bratislava I– V, Malacky, Pezinok, Senec.
Príspevok na pracovného asistenta
* budúci rok 11 989 korún mesačne.
Iné zmeny od budúceho roka
* Služby bude poskytovať úrad práce aj zamestnaným – možnosť zúčastniť sa na rekvalifikačných kurzoch, sledovať pracovné ponuky, ale nebudú mať nárok na príspevky.
* Zamestnávatelia už nebudú musieť nahlasovať voľné pracovné miesta. „Na interente je aj tak viac ponúk, ako dostáva úrad práce od zamestnávateľov,“ hovorí Beblavý. Nezamestnaní budú môcť využiť personálne agentúry, inzerciu v médiách a na internete. Úrad práce tiež pripravuje internetový informačný servis s voľnými miestami, po vstupe do Európskej únie by úrady práce mali poskytovať aj pripojenie do databázy voľných miest v celej Európe.
* Ministerstvo práce navrhuje, aby mala každá rodina nárok paušálne na 500 korún mesačne na jedno dieťa. Okrem toho zaplatia rodičia o 400 korún nižšie dane. Nezamestnaní rodičia tak budú mať v praxi nižšie prídavky ako zamestnaní. Oproti dnešnému systému, keď si pracujúci rodič odpočíta dieťa z vymeriavacieho základu, a nie zo samotnej dane, si priemerne zarábajúca rodina s jedným dieťaťom polepší mesačne o 138 korún. „Rodiny, kde nikto nepracuje, majú tendenciu reprodukovať nezamestnanosť aj v ďalších generáciách,“ vysvetlil Beblavý.
* Dobrá správa pre externých študentov – chybou v zákone si doteraz museli platiť všetky odvody, nemali nárok na študentské zľavy, no ak zostali nezamestnaní, nedostali podporu, pre tento prípad sa už považovali za študentov. Zákon o službách zamestnanosti by to mal od budúceho roka zmeniť, externí študenti budú mať nárok na podporu. Ak sú navyše v hmotnej núdzi, môžu získať aj aktivačný príspevok mesačne 800 korún na najviac 24 mesiacov, ak ešte nemajú vysokoškolský titul. (r)