
Automobily dnes vyrábajú stroje. Pri výpadku prúdu prestanú pracovať a vzniknú tak neodstrániteľné chyby. Veľa áut po výpadku prúdu v USA smeruje do šrotu. FOTO - TASR
NEW YORK, DETROIT – Spojené štáty začali hľadať peniaze na dobudovanie svojej energetickej siete. Výskumný ústav pre elektrickú energiu rozbehol verejnú kampaň, ktorá má presvedčiť obyvateľov i mestá o potrebe nových investícií. Ústav odhadol, že USA potrebujú približne 100 miliárd dolárov na to, aby svoju elektrickú sieť vybavilo novými technológiami.
Približne rovnaká suma predstavuje ročnú stratu podnikov v dôsledku výpadkov prúdu. Po nedávnej globálnej kríze budú škody pravdepodobne ešte vyššie.
Napríklad v severovýchodnej časti USA viedol výpadok prúdu k zničeniu vyše tisícky rozpracovaných vozidiel na výrobných pásoch. Automobilky ich budú musieť zošrotovať, pretože ide o neodstrániteľné nedostatky – sčasti nalakované karosérie, celkom neprivarené dielce, nedotiahnuté skrutky montovaných dielcov.
Podľa výrobcov nie je istota, že sa zachovala kvalita vozidiel, ktoré boli neskôr po obnovení dodávok elektrickej energie dokončené. Viceprezident skupiny DaimlerChrysler Frank Ewashyn povedal, že v dôsledku „blackoutu“ nevyrobil koncern asi 10-tisíc vozidiel. Zošrotuje tiež stovky nových vozidiel, pretože ich kvalita nie je zaručená. „Ochrana zákazníka je prvoradým cieľom. Ak nemáš istotu, že produkt je kvalitný, do šrotu s ním!“ povedal Ewashyn.
General Motors a Ford neuverejnili údaje o svojich výrobných stratách počas výpadku dodávky elektriny. Predpokladá sa, že sú rovnaké ako v koncerne DaimlerChrysler.
Na kampaň o potrebe investícií prispejú regionálne vlády, investori aj spotrebitelia. Investície do troch amerických rozvodných sietí v porovnaní so 70. rokmi ročne klesali o dvadsať miliárd dolárov.
(tasr)