Prezidentským podpisom tak Slovensko ratifikovalo svoj vstup do EÚ. Zmluva o rozšírení únie o 10 nových krajín po ratifikácii členskými štátmi nadobudne platnosť 1. mája 2004.
Dokument o členstve s presunom výkonu časti právomocí štátu na orgány EÚ odsúhlasila Národná rada SR s podporou všetkých politických strán s výnimkou komunistov ešte 1. júla.
"Je to historický moment, o ktorý sme sa dlho usilovali a ja verím, že 1. mája roku 2004 sa staneme riadnym členom EÚ," povedal Schuster. Poďakoval sa pritom všetkým občanom, ktorí podporovali vstup do únie svojim vyjadrením v referende, ako aj v prieskumoch verejnej mienky. Ocenil i členov vlády, pripomenul však, že vládny kabinet ešte čaká veľa práce pri príprave na čerpanie európskych fondov. Vládna koalícia sa podľa neho v poslednom čase príliš venuje svojim problémom.
"Chcem upozorniť našich občanov, aby neboli príliš optimisticky naladení, že náš vstup do EÚ ešte neznamená, že sa okamžite zvýši naša životná úroveň a že sa podstatne zvýši zamestnanosť. Naopak, čaká nás ťažká práca," konštatoval.
Na slávnostnom podpise prezidenta sa zúčastnili predseda NR SR Pavol Hrušovský, premiér Mikuláš Dzurinda, vedúci delegácie Európskej komisie v SR Eric van der Linden a veľvyslanci členských krajín EÚ.
Zmluvu o rozšírení únie, ktorá bola podpísaná 16. apríla tohto roku v Aténach, dosiaľ z 15 členských krajín ratifikovalo len Dánsko a Nemecko. Z 10 vstupujúcich krajín tak okrem Slovenska urobila Malta, Cyprus a Poľsko.
Ratifikačný proces sa pritom formálne skončí uložením ratifikačných listín u depozitára európskych zmlúv, ktorým je vláda Talianskej republiky.