
FOTO SME – PAVOL MAJER
Nové úrady nahradia súčasné odbory školstva na krajských a okresných úradoch. Medzi zriaďovateľov škôl – vyššie územné celky a obce – prerozdelia asi 35 miliárd korún.
Úrady budú prvý polrok vykonávať takmer všetky činnosti okresných a krajských úradov v oblasti školstva. Po delimitácii zamestnancov na obce zostane v nich pracovať 354 ľudí.
Asi 60 percent kompetencií okresných úradov v oblasti školstva sa presunie na obce. Kompetencie však budú môcť vykonávať len tie, ktoré vytvoria spoločný odborný útvar. Ten môžu vytvoriť aj viaceré obce. Počíta sa so zriadením 140 odborných útvarov s maximálnym počtom 576 zamestnancov.
Ak si obce nezriadia odborný útvar, bude výkon štátnej správy zabezpečovať krajský školský úrad. Samospráva bude mať čas na prevzatie kompetencií do 1. júla 2004.
* Zákon umožní spájanie škôl.
Môže to urobiť materská škola so základnou školou i gymnáziom. Výsledkom bude jeden ekonomický subjekt.
V školskom roku 2003/2004 sa mení systém financovania regionálneho školstva. Zabezpečí to zákon o financovaní základných a stredných škôl a školských zariadení.
* Financovanie škôl bude na základe normatívu podľa počtu žiakov.
Peniaze prídu na školy cez krajské školské úrady.
Normatív na žiaka sa zvýši každoročne minimálne o mieru inflácie, pričom každý typ školy – štátna, súkromná i cirkevná – dostane rovnakú sumu na žiaka. Pri financovaní sa zohľadnia aj klimatické podmienky školy a náročnosť študijných odborov.
Zákon má síce platiť od 1. januára 2004, ale na odstránenie prípadných finančných problémov bude trojročné prechodné obdobie, keď školy dostanú aj isté garantované minimum.
* Školy dostanú peniaze podľa normatívu bez ohľadu na to, či vyberajú príspevky od rodičov.
Zvýhodnené budú malotriedky, lebo ich normatív na žiaka bude iný ako na plnoorganizovaných školách. Na Slovensku je ich v súčasnosti okolo 800.
* Normatívne financovanie škôl sa bude skladať z dvoch častí.
Mzdový normatív sa určí podľa personálnej náročnosti študijného odboru. Prevádzkový normatív sa bude deliť na prostriedky podľa klimatických podmienok, náročnosti vyučovacieho procesu a štandardnej prevádzky, ako sú revízie, telefóny, údržba či vodné stočné.
* Nový zákon zavádza od januára aj motivačný prvok.
Peniaze navyše môžu dostať školy na základe úspešnosti žiakov v súťažiach alebo účasťou na rozvojových projektoch.
Motivovať by sa mali aj zriaďovatelia pri racionalizácii siete škôl. Obce budú môcť spájať školy do jedného subjektu, pričom zriaďovatelia škôl, ktorí majú nad 5000 žiakov, dostanú peniaze aj na kapitálové výdavky.
* Na mimoškolskú činnosť sa majú zaviesť vzdelávacie poukazy.
Tie sa využijú na umeleckých základných školách, školských kluboch a v centrách voľného času.
Zavedenie vzdelávacích poukazov na doplnkové financovanie záujmových činností sa dotkne asi 900-tisíc žiakov. Výšku určí nariadenie vlády.
* Riaditelia základných a stredných škôl môžu udeliť žiakom v prípade extrémnych horúčav či extrémneho ochladenia štyri dni riaditeľského voľna, ak ich počas roka nevyčerpali. Umožňuje im to vyhláška ministerstva školstva o organizovaní školského roka.
* Môžu sa rozhodnúť aj skrátiť vyučovacie hodiny až o 10 minút alebo odpustiť poslednú hodinu. Potrebujú však kladné vyjadrenie hygienika.
* Ministerstvo školstva môže tiež v prípade nutnosti vyhlásiť celoslovenské voľno pre školy. Môže to byť aj formou skrátenia školského roka.