TIPY

BRATISLAVA

Na sladké a až príliš sladké priemyselné výrobky, drobnosti a doplnky poukazuje výstava dvoch mladých textilných výtvarníčiek Kataríny Mácovej a Zuzany Ordódyovej, ktorú otvoriili v Dizajn štúdiu ÚĽUV v Bratislave.

„V spoločnom projekte autorky formou textilných objektov ako sú vankúšiky, miniatúrne detské veci, či kabelky ponúkajú dva individuálne pohľady na „cukríkovú“ tému,“ uviedla kurátorka Viera Kleinová. A jednou z takých tém sú práve deti, ktorým výnosný a premyslený detský priemysel prisúdil úlohu rozkošných anjelských bytostí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prvá zo študentiek ateliéru voľnej textilnej tvorby Evy Cisárovej-Minárikovej na VŠVU Katarína Mácová pracuje so symbolikou, ktorá je pre „sladký“ svet charakteristická. Svoje vankúšiky, kabelky či miniatúrne „oblečky“ vytvára s čipôčkami, výšivkami a v pastelovo ružovo-modrej farebnosti.

Pre Zuzanu Ordódyovú je zase príliš sladkým obdobie rokoka, a tak pre svoju sériu kabeliek využila celý arzenál atribútov spojených najmä s rokokovou módou. Jej kabelky majú podobu parochne, korzetu, nechýbajú čipky, stužky, strapce, výšivky a takmer karikatúrne poňaté postavičky amorkov alebo mileneckých dvojíc.

Výstava potrvá do 26. septembra.

Prešov

Na negatívne dôsledky obchodovania s ohrozenými druhmi rastlín a živočíchov upozorňuje výstava pod názvom Nekupujte ich životy!, ktorej vernisáž sa konala v Prešove. Súčasťou otvorenia bola videoprojekcia filmového dokumentu s uvedenou témou.

SkryťVypnúť reklamu

Na výstave si do 5. septembra možno pozrieť takmer 50 kusov rôznych protizákonne dovážaných výrobkov - peňaženiek, kabeliek, opaskov či topánok vyrobených z kožušín a koží chránených zvierat, ktoré zhabali colníci Dánskeho kráľovstva. Medzi exponátmi, ktoré sú darom Dánskej kooperácie pre životné prostredie vo východnej Európe (DANCEE) Colnému úradu SR, sú aj výrobky používané ľudovými liečiteľmi.

Podľa Gabriely Kudlovej, pracovníčky pre environmentálnu výchovu Štátnej ochrany prírody - Regionálna sprava ochrany prírody a krajiny v Prešove, výstava poskytuje názorné informácie v súvislosti s pravidlami dodržiavania Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES). Dohovor je platný od roku 1973, Československo pristúpilo k nemu v roku 1992 a Slovensko svoje členstvo v CITES potvrdilo v roku 1993. Ako Kudlová zdôraznila, pri kúpe suveníru počas pobytu v zahraničí si treba overiť, či živočích alebo rastlina, z ktorého je predmet vyrobený, nie je chránený týmto dohovorom. Ak sa informácia nedá získať, je najlepšie si taký výrobok nekúpiť.

SkryťVypnúť reklamu

Putovnú kolekciu mohli na východnom Slovensku vidieť už v Bardejove a stretnú sa s ňou po Prešove ešte v Poprade.

BARDEJOV

Zbierku 350 šlabikárov predstavuje verejnosti na výstave v Šarišskom múzeu v Bardejove miestny 70-ročný Štefan Peteja. Divácka príležitosť porovnať obsahovú, grafickú i celkovú estetickú stránku prvých školských učebníc zo 112 krajín sveta potrvá do 30. septembra.

Túžba zbierať šlabikáre chytila Peteju v roku 1988 a prvýkrát výsledky jej naplnenia prezentoval takisto v bardejovskom múzeu v roku 2000. Za obdobie do novej výstavy doplnil ju o knihy z 33 krajín ako Dánsko, Estónsko, Guinea, Irán, Irak. Dnes po vernisáži priznal, že z európskych krajín mu tieto učebnice chýbajú už len z Andorry a Monaka. Knižky zháňa jednoduchým spôsobom. Oslovuje známych, ktorí cestujú niekam do zahraničia, aby mu šlabikár doniesli alebo prostredníctvom odovzdaného kontaktu zabezpečili zásielku. Pomoc mu prisľúbil aj minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan. Píše tiež veľvyslancom krajín v SR.

SkryťVypnúť reklamu

Za najmilší v zbierke považuje Šarišský šlabikár z roku 1919 vytlačený vo východoslovenskom nárečí v kníhtlačiarni Prešovčana Arpáda Koscha.

Výstavu obohacuje aj napr. Petejovo vysvedčenie za školský rok 1939/40, samozrejme s čistými jednotkami. Z muzeálnych fondov sú vystavené rôzne školské potreby a pomôcky a i. Interiér výstavných priestorov na Rhódyho ulici doplnili súčasti vybavenia školskej triedy 30. až 50. rokov 20. storočia. (tasr, sita)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 379
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 842
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 217
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 627
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 334
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 087
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 734
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 462
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu