Alpbach 28. augusta (TASR) - Európska únia si musí nájsť po svojom rozšírení skutočné miesto vo svete. "Trochu EÚ neexistuje. Inak projekt Európa stroskotá a z EÚ sa stane obyčajná zóna voľného obchodu," vyhlásil dnes bývalý rakúsky kancelár Erhard Busek na Európskom fóre v Alpbachu.
Podľa Buseka by malo Rakúsko tesnejšie spolupracovať s novými členskými krajinami EÚ. Ako príklad uviedol časy rakúsko-uhorskej monarchie, v ktorých existovalo 12 hraničných priechodov so Slovenskom, ale dnes sú iba štyri. Kandidátske krajiny svoju ochotu už signalizovali, rad je teraz na Rakúsku. Regionálne partnerstvo je pekný pojem, ktorý však treba naplniť, zdôraznil Busek.
Oveľa lepšie sú na tom podľa exkancelára rakúski podnikatelia, ktorí bodujú najmä tým, že svoju angažovanosť nespájajú s politickými podmienkami. Má to aj historické dôvody, pretože vo väčšine kandidátskych krajín je monarchia silnejšie prítomná ako v samotnom Rakúsku.
Rozdelenie Európy na starú a novú, ktoré spomenul americký minister obrany Donald Rumsfeld, je podľa Buseka tiež historicky podložené. Kandidátske krajiny, ktoré boli dlho pod sovietskym vplyvom, sa orientovali silnejšie na USA ako na Európu. Okrem toho sa cítia stále ohrozené. "Poliak sa stále necíti dobre, keď nemecký kancelár bozkáva ruského prezidenta," povedal Busek.
Rozšírenie EÚ ako také považuje Busek za obrovskú šancu. Od pádu železnej opony sa veľa urobilo, vo všetkých kandidátskych krajinách bola nastolená demokracia. Rozšírenie sa tiež stalo jedinou zárukou pre mier v Európe.