
Postihnuté zviera býva nepokojné. FOTO – (AR)
Počas horúceho a suchého leta, aké vládne aj v tomto roku, sú však pastviny chudobné a kozičkám treba predkladať náhradné krmivo, najmä hodnotné seno.
Zelené krmivo, predovšetkým ďateliny, ďatelino-trávne miešanky a strukovino-obilné miešanky sú obľúbeným krmivom kôz. Na takomto poraste im však neraz hrozí zdutie (mladé rastliny, strukoviny). Chovateľ by mal preto ovládať postup, ako zvieratám poskytnúť prvú pomoc. Všímať si treba hlavne ich správanie.
Koza pri takomto ochorení prestáva žrať, stane si naširoko a ťažko dýcha, niekedy zvracia, pričom sa môže až začať dusiť. Brucho má zväčšené, kožu na brušnej stene napnutú následkom tvorby plynov a kvasných procesov v bachore. Nohy a ušnice sú studené. Dôležitá je okamžitá prvá pomoc, ktorá spočíva v rýchlom odstránení plynov cez prirodzené otvory (hltan, pysk a črevo). Zviera postavíme prednou časťou tela čo najvyššie. Do pysku mu vložíme drevený kolík, aby plyny mohli voľne odchádzať. Bachor masírujeme kruhovými pohybmi a stláčame. Vhodné je aplikovať vápennú vodu v dávke 1 až 2 litre cez ústnu dutinu. Prepichnutie brušnej steny trokárom alebo nožom sa laikovi neodporúča, môže sa použiť iba v núdzi. Následne je nevyhnutné veterinárne ošetrenie.
K častým problémom v chove kôz patrí aj upchatie pažeráka. Vzniká obyčajne vtedy, keď koza náhlivo zožerie okopaninu alebo repný skrojok, ktorý jej uviazne v pažeráku. Zostane nepokojná, kašle, vracia, naťahuje krk, pozorovať výtok z pysku. Ak sa skrojok alebo časť potravy neposunie ďalej – buď von cez ústnu dutinu alebo do bachora, potrebná je pomoc veterinárneho lekára. Chovateľ nemá do tohto procesu nijako zasahovať, aby zvieraťu nepoškodil pažerák.
Tráviace ťažkosti spôsobuje aj prepchatie bachora, iné poruchy trávenia, strata chuti do žrania. Ich liečba si vyžaduje v prvom rade odstránenie vyvolávajúcej príčiny. Nasleduje nasadenie diéty a liečivých prípravkov, a to podľa odporúčania odborníka.
(inš)