MVO nesúhlasia s redukciou prostriedkov EÚ na podporu miestneho rozvoja

Banská Bystrica 2. septembra (TASR) - Predstavitelia mimovládnych organizácií (MVO), združení v nezávislom monitorovacom výbore pre fondy EÚ, považujú ...

Banská Bystrica 2. septembra (TASR) - Predstavitelia mimovládnych organizácií (MVO), združení v nezávislom monitorovacom výbore pre fondy EÚ, považujú štrukturálne fondy za jeden z kľúčových nástrojov na zastavenie prehlbovania rozdielov medzi regiónmi SR a hospodárskeho zaostávania najmä vidieckych oblastí. Preto ich znepokojujú informácie o odporúčaniach EK zredukovať priority a opatrenia na podporu miestneho rozvoja a poľnohospodárstva v programovacích dokumentoch pre tieto fondy a presunúť časť plánovaných financií z tejto oblasti v prospech infraštruktúrnych projektov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Návrh EK, uviedol člen Prípravného výboru pre štrukturálne fondy Juraj Zamkovský na dnešnej tlačovej besede, údajne motivuje snaha zabezpečiť dostatočnú absorpčnú kapacitu, teda vyčerpanie všetkých prostriedkov vyčlenených z fondov pre SR po jej vstupe do EÚ. Absorpčná kapacita sa však podľa MVO nemôže povýšiť na jediný a dominantný verejný záujem SR. Prvoradým je efektívne a zmysluplné využitie verejných fondov na demokraticky a transparentne zvolené spoločenské priority, zdôraznil Zamkovský.

Ich stanovenie bolo cieľom takmer dvojročného programovacieho procesu, do ktorého SR investovala značné financie a kapacity. Oklieštenie plánovanej finančnej podpory pre rozvoj regiónov by zásadným spôsobom zmenilo jeho výsledky. Ak by sa vláda SR pre takýto krok rozhodla, sama by spochybnila nielen samotný zmysel a kvalitu tohto procesu, ale aj význam a dôveryhodnosť oficiálnych analýz, koncepcií a stratégií, na základe ktorých pripravovala programovacie dokumenty pre štrukturálne fondy. Náhly kabinetný a politicky motivovaný presun zdrojov na konci programovacieho obdobia vedený snahou o prečerpanie vyčlenených prostriedkov by bol popretím samotného poslania štrukturálnych fondov i princípov ich programovania, dodal Zamkovský.

SkryťVypnúť reklamu

MVO vo svojom stanovisku upozorňujú, že oklieštenie finančných alokácií pre Sektorový operačný program (SOP) Poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (PRV) postihne najmä vidiecke subjekty, ktorých úsilím je diverzifikácia ekonomiky vidieka. Práve tie sú schopné vytvárať efektívne regionálne partnerstvá ako predpoklad vidieckeho rozvoja. Doterajšie skúsenosti z predvstupového programu Sapard preukázali dostatočný záujem vidieckych subjektov absorbovať pomoc EÚ. Pritom rozvojové potreby vidieka, ktorý predstavuje až 85 % celkovej rozlohy štátu a žije tam takmer 45 % celkovej populácie, vzhľadom na jeho doterajšiu ekonomickú marginalizáciu neustále rastú. V prípade finančných realokácií v prospech napríklad dopravnej infraštruktúry sa zvýši tlak na štátny rozpočet, keďže značná časť opatrení v rámci návrhu SOP PRV z júna 2003 uvažuje aj s kofinancovaním zo súkromných zdrojov.

SkryťVypnúť reklamu

Veľké infraštruktúrne projekty, uvádza sa ďalej v stanovisku MVO, často zväčšujú rozdiely medzi regiónmi, ak nie sú vyvážené inými opatreniami na podporu miestneho a regionálneho rozvoja. Návrh na zvýšenie alokovaných zdrojov pre výstavbu infraštruktúrnych projektov pri súčasnom znížení podpory opatrení na rozvoj vidieka sa prejaví prehĺbením regionálnych disparít. To je v priamom rozpore s poslaním a cieľmi štrukturálnej politiky EÚ ako aj s deklarovaným cieľom slovenskej vlády.

Členovia nezávislého monitorovacieho výboru pre fondy EÚ, zároveň reprezentujúci MVO v rôznych oficiálnych štruktúrach, preto žiadajú vládu SR, aby počas negociačného procesu v EK o programovacích dokumentoch pre štrukturálne fondy presadzovala zachovanie doterajšej štruktúry priorít a opatrení a zachovanie výšky navrhovaných alokácií financií pre ne. Zároveň by mala otvoriť prístup na podporu z fondov i kofinancovanie z verejných zdrojov a zabezpečiť včasnú informovanosť potenciálnych prijímateľov pomoci.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 327
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 860
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 200
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 607
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 450
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 731
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 573
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu