Už niekoľko rokov je zvykom, že v septembri a októbri na Kysuciach stúpa počet občanov, ktorí dochádzajú za prácou do Čiech a na Moravu. Nezamestnanosť vo výške 21 % v okrese Kysucké Nové Mesto a približne 17-% v okrese Čadca spôsobujú, že obyvatelia Kysúc sa takýmito sezónnymi brigádami snažia vylepšiť svoju životnú úroveň.
Možnosti trojtýždňových pracovných brigád využívajú najmä čerství absolventi škôl, ktorí cez prázdniny nenašli prácu, a tiež ľudia v produktívnom veku, ktorí sú bez zamestnania dlhodobo. Zamestnávajú sa najmä v poľnohospodárstve, pričom v tomto období dominuje najmä zber hrozna a jabĺk. Časté sú aj pomocné práce v spracujúcom potravinárskom priemysle, dlhodobo však rastie počet brigádnikov v elektrotechnickom priemysle.
Len prostredníctvom čadčianskej pobočky pracovnej agentúry Kappa Slovakia odchádza v tomto období na prácu do ČR mesačne vyše 400 žiadateľov, pričom asi 60 % klientov sa vracia a žiada o prácu opakovane. Podľa neoficiálnych odhadov je počet brigádnikov z Kysúc oveľa vyšší, keďže mnohí si prácu zabezpečujú sami, prípadne využívajú kontakty na malých sprostredkovateľov - jednotlivcov v ČR i na Slovensku.
Veľká časť brigádnikov je súčasne evidovaná aj na úrade práce a poberá podporu v nezamestnanosti, prípadne sociálne dávky. Trojtýždňové pracovné turnusy sú pre nich výhodné, keďže im umožňujú zúčastniť sa pravidelných mesačných kontrol na úrade práce. Ich práca načierno sa tak stáva nepostihnuteľnou. Brigádnici, ktorí pracujú zvyčajne v 12-hodinových zmenách, si po trojtýždňovom pobyte prinesú domov priemerne 6 až 7 tisíc českých korún, ktorými si značne vylepšia podporu od štátu.
* raf bam nel
* * *