Slovenský kladivár Libor Chafreitag bude štartovať vo Svetovom atletickom finále v maďarskom Szombathely s piatym najlepším tohtoročným výkonom na svete 81,81 m. ŠTARTFOTO - PETER POSPÍŠIL
Kladivárske Svetové atletické finále poslali z Monte Carla do maďarského Szombathely, Slovensko má v elitnej skupine zajtra zastúpenieZáver Grand Prix (vlani na nej v Paríži 14. septembra utvoril na stovku Tim Montgomery senzačný svetový rekord 8,78 s) premenovala Medzinárodná asociácia atletických federácií na honosnejšie Svetové atletické finále. Bude v Monte Carle 13. - 14. septembra. Kladivársku časť dlhodobého seriálu premiestnili do maďarského Szombathely. Štadión v kniežactve je totiž viacstupňový. Pod futbalovým trávnikom sú bazény a kladivárska súťaž by mohla vážnejšie narušiť podklad hlavnej plochy.
Kladivárska mekka
Vrhačov vďačne prijala kladivárska mekka našich južných susedov, ktorí v tejto disciplíne patria desaťročia k svetovej špičke. Medzi osemčlennú elitu sa dostal aj Slovák Libor Charfreitag, v tohtoročných tabuľkách piaty, výborným slovenským rekordom 81,81 m.
Dvadsaťpäťročnému trnavskému rodákovi sa svetový šampionát v Paríži vôbec nevydaril, navyše mal dávku smoly. Finále mu uniklo o štyri centimetre. Skončil trinásty výkonom 76,52 cm, jednoznačne najhorším zo všetkých sedemnástich doterajších Liborových súťaží v roku.
Absolvent štúdia financií na známej dallaskej univerzite Southern Methodist po zlom výsledku na Stade France povedal: „Mal by som zlyhanie vedieť vysvetliť, ale prepáčte, neviem.“
Libor: Asi som podcenil limit
S odstupom času Charfreitag trochu analyzoval: „Ani som si nad tým príliš hlavu nelámal. Ale pravdepodobne som podcenil ,dostupný‘ kvalifikačný limit 78 metrov. Po prvom celkom vydarenom, ale krátkom hode, som už spanikáril. Szombathelyská súťaž je dobrou šancou na rehabilitáciu.“
Charfreitagova nešťastná trinástka znamená, že vo svetovom rankingu spadol na ôsme miesto. Od tejto sezóny platia vo svetovej atletike iné reguly. Do finále Grand Prix (GP) sa nedostane pretekár iba na základe súčtu bodov zo súťaží GP rôznych kategórií, ale priratúva sa k nim hodnota výkonov a umiestnenie na MS. V kráľovnej športov zaviedli čosi na spôsob tenisového rebríčka Entry. Ide síce o zložitý, ale objektívny systém. Zaratúvajú sa výsledky nie za kalendárny rok, ale za posledných 365 dní. Teraz konkrétne od 1. septembra 2002 do 1. septembra 2003.
Maďarské gesto
Náš kladivár sa delí o ôsme miesto s Grékom Papadimitrouom a Bielorusom Astapkovičom (všetci 1219 bodov). Organizátori musia rešpektovať prvých sedem miest, jedno môžu obsadiť voľnou kartou. Rozhodli sa pre Charfreitaga, hoci mohli nominovať domáceho Pétera Botfu. Figuruje jedenásty a má 1206 bodov. Maďarské gesto je vzácne objektívne.
Charfreitag v tomto roku zo sedemnástich prípadov desať ráz prehodil 79 metrov, trikrát z toho za 80 metrov. „Trénujem už menej. Som unavený, ale za Paríž aj dostatočne naštvaný sám na seba, aby som mal chuť pretekať. Toto je príjemnejšia i objektívnejšia záležitosť než šampionát. Všetci ôsmi máme záruku šiestich hodov, štartujeme len najlepší. Iste nechcem byť posledný. Pôjde o každé miesto, lebo svetové finále je dotované peknými dolárikmi. Som presvedčený, že hody budú dlhšie ako na Stade de France. Štadiónik v Szombathely dôverne poznám. Je maličký, bez tribún. Má skvelú plochu i kruh.“ Za prvenstvo je 30 000 USD, druhé 20 000, tretie 12 000, štvrté 10 000, za ôsme dvetisíc. Prípadný svetový rekord znamená stotisícovú prémiu.
Do Monte Carla sa môže dostať guliar Milan Haborák. K tomu potrebuje šťastie, či lepšie, ospravedlňujeme sa za škodoradosť, nešťastie druhého. Slovák je v rankingu deviaty, potrebuje, aby jeden pred ním nemohol do Monte Carla pricestovať.
FINÁLE V SZOMBATHELY
ranking umiestnenie na MS výkon v sezóne
1. Murofuši (Jap.) 1. 3. 84,86
2. Annus (Maď.) 2. 2. 84,19
3. Tichon (Bielorus.) 3. 1. 84,32
4. Škvaruk (Ukr.) 4. 4. 81,74
5. Konovalov (Rusko) 5. 6. 82,28
6. Kobs (Nemec.) 6. 17. 80,83
7. Kozmuš (Slovin.) 7. 5. 81,21
8. CHARFREITAG (SR) 8. 13. 81,81