TIPY

ZVOLEN

Listiny uhorských kráľov Mateja a Ľudovíta I. z rokov 1463 a 1359, ktorými mestu Zvolen potvrdili privilégium kráľa Bela IV. a udelili právo jarmoku z roku 1243, sú najvzácnejšími exponátmi výstavy Zvolen – podoby minulosti v dokumentoch. Expozíciu otvorili vo zvolenskom Lesníckom a drevárskom múzeu, ktoré ju zorganizovalo v spolupráci so zvolenskou pobočkou Štátneho archívu Banská Bystrica, mestom Zvolen a Slovenskou historickou spoločnosťou pri príležitosti 760. výročia udelenia mestských výsad. Okrem privilégií výstava prezentuje aj výber ďalších dokumentov umožňujúci sledovať vývoj a premeny zvolenského erbu, ako mestské účty z rokov 1600 až 1645, testamenty, cechové artikuly a výučné listy zo 17. až 19. storočia. Hospodársky a spoločenský život mesta v 19. a 20. storočí približuje kolekcia plagátov a firemných papierov. Súčasťou expozície je aj list pre poslanca uhorského snemu za Zvolen Ľudovíta Štúra z roku 1847. Výstava bude otvorená v utorok, piatok a nedeľu od 9.00 do 17.00 do 5. októbra. Originály privilégií mesta však budú vystavené len do 12. septembra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hanušovce nad Topľou

Etnografickú výstavu Svetom, moje, svetom, ktorá mapuje vysťahovalectvo na východnom Slovensku, otvorili vo Vlastivednom múzeu v Hanušovciach nad Topľou. Zároveň sprístupnili výstavu petrolejových lámp z poľského múzea v Krosne.

Prvá výstava zachytáva obdobie vysťahovalectva zo súčasného Prešovského a Košického kraja z konca 19. a začiatku 20. storočia. Výstava okrem iného obsahuje vysťahovalecké pasy, identifikačné štítky vysťahovalca, lodné lístky, diplomy, množstvo tabuliek o vysťahovalectve a pod. Jej ďalšie časti, na ktorých sa súčasne podieľa aj Múzeum v Starej Ľubovni a Spišskej Novej Vsi, by sa mali podľa perspektív dotknúť sociálneho, ale aj politického vysťahovalectva.

Výstava Petrolejové lampy dokumentuje uvedený druh svietidiel z druhej polovice 19. a prvej polovice 20. storočia. Vystavované lampy sú nielen technickým, ale aj výrazným estetickým exponátom.

SkryťVypnúť reklamu

PÚCHOV

Približne 250 vozov zoradených tak, ako prešli postupným technickým vývojom môžu vidieť návštevníci Múzea vozov v Púchove. Medzi exponátmi nájdu repliky najstarších kamenných kolies, ktoré používali starí Sumeri okolo roku 7000 pred naším letopočtom, i tie najmodernejšie, ktoré môžeme vidieť na vozoch formuly 1.

„Múzeum sme založili s cieľom priblížiť ľuďom jeden z najrevolučnejších vynálezov ľudstva,“ povedal Juraj Hrehor, obchodný zástupca firmy Etop Trading, ktorá múzeum vlani založila.

„Pri otvorení výstavy sme zhromaždili asi 150 kôl, ďalšie nám postupne prinášali ľudia a zberatelia z celého Slovenska,“ dodal. Na výstave tak návštevníci nájdu i kolá starých poľnohospodárskych strojov, lokomotív či dokonca tankov a vojenských lietadiel.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem replík najstarších a originálov najmodernejších kôl sú tu vystavené aj vzácne exponáty z prelomu 19. a 20. storočia, keď sa začal rozvíjať automobilový priemysel. Obdivovatelia tu uvidia prvé kolesá českej firmy Barum i slovenského Matadoru z rokov 1920 a 1930, ktoré používali na prvých autách idúcich na česko-slovenských cestách po 1. svetovej vojny.

K najzaujímavejším exponátom patrí replika kolesa Caproni, ktoré malo lietadlo slovenského generála Milana Rastislava Štefánika, s ním sa v roku 1919 zrútil neďaleko Ivanky pri Dunaji.

KOŠICE

Časť z vyše 8200 kusov zbierky motýľov spišskonovoveského stredoškolského profesora Andreja Reipricha približuje výstava, ktorú sprístupnili vo výstavných priestoroch košického Východoslovenského múzea na Hviezdoslavovej ulici. Dokumentovať motýliu faunu Slovenského raja začal zberateľ pred päťdesiatimi rokmi, pričom sa mu podarilo odchytiť jedincov 2485 denných, nočných a takzvaných mikrolepidopterologických druhov zo 66 čeľadí. Vystavená kolekcia ukazuje druhovú rozmanitosť našej motýlej fauny a potrebu jej ochrany. Pripomína zároveň verejnosti osobnosť profesora Reipricha, ktorý zasvätil život motýľom a ich poznaním prispel k rozvoju lepidopterológie na Slovensku. Jeho zbierky sú súčasťou kolekcií viacerých slovenských múzeí. Ako amatér sa prepracoval medzi popredných entomológov Slovenska. Výstava potrvá do 8. októbra.

SkryťVypnúť reklamu

(tasr, sita, čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 327
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 863
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 198
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 584
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 472
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 730
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 577
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu