Arnošt Goldflam je všestranný divadelník. Vyštudoval réžiu na JAMU v Brne, celé dlhé sedemdesiate a osemdesiate roky pôsobil v HaDivadle a hral vo viacerých filmoch. Dnes má vlastný program v českej televízii, v pražskom Divadle v Dlouhej stelesňuje Pana Broučka, je autorom dramatizácií próz Josepha Rotha, Franza Werfela, Franza Kafku a doteraz napísal viac ako 25 divadelných hier. Viaceré aj sám režíroval, mnohé sa opäť a opäť vracajú na české scény.
Teraz ako päťdesiatsedemročný vydal prozaický debut - knižku jedenástich poviedok. Sú to neklamne židovské poviedky; nie preto, že ich vydalo vydavateľstvo Sefer, ale pre ich bizarnú fantastickosť a nostalgickú iróniu, pre osudy ľudí vyobcovaných, zatratených a neraz i stratených. Poviedka Výlet je jedným z najotrasnejších a pritom veľmi nenápadných a cudných textov o holokauste, kde príbeh nie je ani historicky, ani geograficky, ani rasovo, ani nacionálne zakotvený. Dominuje v ňom detská skúsenosť, či skôr neskúsenosť, s nepochopiteľne a absurdne nevraživým cudzím prostredím. Pripomína to Bergmanov film Mlčanie aj svet Franza Kafku. Vôbec deti a dospelí, svet nevedomej nevinnosti a praktickej skúsenosti, vzdoru a autority: to je téma viacerých Goldflamových príbehov. Vzbura proti otcovskej autorite a bezpečné útočisko v teplej a voňavej náruči maminky. Ľudské situácie vylíčené z pohľadu nezaujatého, vecného, ale účastného pozorovateľa.
Goldflam je autor veľmi jemný, citlivý, no vôbec nie sentimentálny. So zmyslom pre detaily, z ktorých sa mozaikovito skladajú prízračné obrazy a s mimoriadnym citom pre kombináciu tragiky a trapasu. A keď jeho osamelí hrdinovia po úpornom úsilí konečne zakotvia v láske či manželstve, ocitnú sa v ešte beznádejnejšej osamelosti. Bezradnosť Goldflamových dospelých hrdinov je omnoho väčšia než neistota a úžas detí z jeho poviedok, ktoré sú obdivuhodnými miniatúrami o veľkých úzkostiach. Miniatúrami, čo sa vám vryjú do pamäti ako ostré obrazy krajiny náhle ožiarené bleskom.
MARTIN PORUBJAK