Na rokovaní ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ Frattini uviedol, že európsku pätnástku "hlboko znepokojuje vážne riziko nestability vo vedení palestínskej exekutívy". Poprední palestínski predstavitelia informovali, že Abbás rezignoval kvôli nedostatočným právomociam, čo vyvolalo mocenský spor s palestínskym prezidentom Jásirom Arafatom.
Abbás vo štvrtok vyzval palestínsky parlament, aby mu vyslovil nedôveru, ak ho nepodporí v úsilí získať od Arafata viac právomocí potrebných na reformy a udržanie radikálov na uzde - krokov, ku ktorým Palestínčanov zaväzuje tzv. cestovná mapa mierového procesu s Izraelom.
Šéf dánskej diplomacie Per Stig Möller, jeden z pôvodných architektov cestovnej mapy, povedal, že Abbásova demisia bude vážnou ranou pre mierový proces. "Je to veľmi vážne a určite to nepodporí mierový proces," povedal novinárom Möller. "Je to nezdar, ak muž, ktorý sa teší dôvere medzinárodného spoločenstva, rezignuje. Dúfam, že zostane a dostane primerané podmienky, v rámci ktorých bude môcť pokračovať," dodal dánsky minister.
Podľa neho je teraz naliehavé, aby sa Kvarteto sprostredkovateľov pozostávajúce zo Spojených štátov, EÚ, Ruska a OSN stretlo s Palestínčanmi a Izraelčanmi. "Už aj zvolanie takého stretnutia by mohlo upokojiť situáciu," povedal Möller.
Podľa Talianska, ktoré v súčasnosti predsedá EÚ, by sa Kvarteto mohlo stretnúť v New Yorku 22. septembra.