Riva del Garda 6. septembra (TASR) - Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ na summite v talianskom alpskom mestečku Riva del Garda zblížili svoje postoje v otázke ďalšieho postupu v Iraku.
Po tom, čo Francúzsko a Nemecko vyjadrili ochotu pracovať na znení novej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN k Iraku, šéf britskej diplomacie Jack Straw dnes vyjadril optimizmus, že na pôde OSN sa podarí dospieť k dohode.
"Nemyslím si, že sú nejaké spory o potrebe odovzdať Iračanom suverenitu čo najskôr, ani o posilnení politického procesu a rozšírení roly OSN," povedal Straw na novinárskom brífingu po skončení stretnutia. "Som optimistický, že sa nám podarí dohodnúť na texte" rezolúcie, dodal.
Po vojne zameranej na zvrhnutie režimu irackého prezidenta Saddáma Husajna sa Washington teraz usiluje o prijatie novej rezolúcie, ktorá by dala OSN určitú rolu v budúcnosti Iraku - za podmienky, že akékoľvek vojenské sily budú pod americkým velením.
Francúzsko a Nemecko sa k americkému návrhu rezolúcie stavali skepticky a francúzsky prezident Jacques Chirac vyhlásil, že má "veľmi, veľmi ďaleko" k tomu, aby bol prijateľný.
Šéf ruskej diplomacie Igor Ivanov v piatok vyhlásil, že návrh USA bude na prijatie potrebovať "ďalšiu, veľmi vážnu prácu".
Francúzsky minister zahraničných vecí Dominique de Villepin však na ministerskom summite vyhlásil, že Paríž je ochotný zvážiť americký návrh textu. "Na americký návrh sa dívame s otvorenou a konštruktívnou mysľou," povedal na brífingu.
Šéf nemeckej diplomacie Joschka Fischer ocenil Washington za to, že do riešenia situácie v Iraku chce zapojiť OSN, napriek tomu, že stále existujú nezhody o detailoch v texte rezolúcie. "Americká iniciatíva priniesla pohyb do Bezpečnostnej rady, a to je veľmi dobre," vyhlásil.
Podľa Strawa ochota komunikovať nahradzuje horkosť, ktorá sa medzi niektorými štátmi EÚ objavila pred vojenským zásahom v Iraku spusteným koncom marca.
Straw pripomenul, že potrebu konať v otázke Iraku zvýrazňuje aj možnosť, že krajina sa - po prípadnom prijatí Turecka do EÚ - v dohľadnej budúcnosti môže stať susedom únie.