BRATISLAVA 7. septembra (SITA) - Budúca Európska únia (EÚ) potrebuje ústavnú zmluvu nielen kvôli vstupu desiatich nových členov, ale aj pre rozširovanie spoločných politík, domnieva sa spravodajca Európskeho parlamentu (EP) pre Slovensko, holandský sociálny demokrat Jan Marinus Wiersma. "Pre našich občanov je dôležité vedieť, aké sú ich práva a ako únia funguje," uviedol pre agentúru SITA. Wiersma je presvedčený, že Európa by sa v najbližšej budúcnosti nemala dohadovať o veciach, na ktorých sa nevie zhodnúť, ale snažiť sa zvýšiť zamestnanosť a konkurencieschopnosť. Zamerať by sa mala aj na zbližovanie stanovísk v zahraničnej politike, aby bola schopná stále viac hovoriť jedným hlasom. "Veci, na ktorých sa teraz nevieme dohodnúť, ako je spoločná politika v priamych daniach, treba nechať na neskôr," poznamenal.
Wiersma nepredpokladá, že by sa v najbližších rokoch podarilo presadiť väčšinové rozhodovanie vo všetkých veciach zahraničnej politiky. Veľká Británia zrejme nezmení svoj postoj presadzujúci udržanie národného veta. On osobne si vie väčšinové rozhodovanie predstaviť. Možnosť zablokovať rozhodnutie únie niektorou z členských krajín by sa mala podľa Wiersmu zachovať pri zmene zmluvy o Európskej únii a v obrane. Prípadné nasadenie budúcich spoločných síl do akcie je totiž otázkou života a smrti, vysvetlil.
EÚ čaká podľa europoslanca v najbližších rokoch "veľká fuška" - začleniť desať krajín a naučiť sa žiť s prvou ústavou. Wiersma odmietol názor, že návrh ústavy vznikol pod tlakom socialistov, ako ho prezentovala členka Konventu o budúcnosti Európy Oľga Keltošová. "Nie je to projekt sociálnych demokratov," zdôraznil. Tí, ktorí presadzujú jej hlavné princípy, sú konzervatívni politici, ako Berlusconi či Chirac. O prvej európskej ústave rozhodnú vlády súčasných a budúcich členov. Ich ministri zahraničných vecí sa po prvý raz zídu na medzivládnej konferencii (MVK) 4. októbra v Ríme.