Praha 10. septembra (TASR) - Návštevu pápeža Jana Pavla II. na Slovensku si nenechajú ujsť tisíce českých a moravských pútnikov. Svätý otec bol po revolúcii v Česku trikrát - v rokoch 1990, 1995 a 1997, a o jeho ďalšej ceste k nášmu západnému susedovi sa zatiaľ neuvažuje. Pre TASR to dnes uviedol hovorca Českej biskupskej konferencie (ČBK) Daniel Herman.
Biskupskú konferenciu bude na Slovensku reprezentovať pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk, arcibiskup Karel Otčenášek z Hradca Králového a olomoucký biskup Jozef Hrdlička.
Presný počet pútnikov, ktorí sa z Česka vydajú na Slovensko, sa dá iba odhadnúť. "Myslím si, že sa to ani nedá zistiť. Organizuje sa to na báze farností," vysvetlil hovorca ČBK. Ako spresnil, vzhľadom na vyššiu religiozitu na Morave očakáva väčší záujem pútnikov z moravských krajov.
Hovorca ČBK vysoko vyzdvihol spoločenský a morálny význam očakávaného blahorečenia dvoch slovenských mučeníkov, ktorí sa stali obeťami komunistického režimu. Považuje to za súčasť vysporiadania sa s dedičstvom éry komunizmu. "Ich svedectvo je veľmi dôležité, pretože idey komunizmu stále nie sú mŕtve. Je to veľmi dôležitý signál, ktorý by sme mali vnímať," zdôraznil.
Diskusiu, ktorá na Slovensku prebieha kvôli údajne vysokým nákladom spojeným s pobytom pápeža, česká verejnosť podľa Hermana nevníma tak intenzívne ako na Slovensku. Považuje ju však za "druhoradý moment", pretože sa až príliš akcentuje materiálna stránka veci. Pomerne vysoké náklady sú pritom obvykle spojené s každou zahraničnou návštevou.
"Každá návšteva štátnika niečo stojí a nikdy sa to neakcentuje tak, ako keď cestuje pápež," uviedol hovorca biskupskej konferencie, ktorá zastrešuje všetky kresťanské cirkvi v ČR.
Daniel Herman pre TASR vyjadril poľutovanie nad tým, že české médiá zaujali špekulácie o údajnej príprave atentátu na pápeža počas jeho pobytu na Slovensku, ale zatiaľ nevenovali pozornosť duchovnej myšlienke jeho cesty.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) žab