BRATISLAVA – Vyjadrenia rakúskych politikov, že Bratislava je chudobná, a preto je nereálne, aby spolu s Viedňou usporiadala letnú olympiádu 2012, prekvapili aj odborníkov. Málokto totiž tušil, že také úvahy sú. Niektorí členovia slovenského olympijského výboru to pokladali za rakúsky návrh. Netušili, že s myšlienkou usporiadať olympiádu v strednej Európe prišiel bratislavský primátor Jozef Moravčík.
Ešte je to tajomstvo
S Viedňou zatiaľ neboli ani len informačné rokovania, nerobili sa základné analýzy či rámcové odhady finančnej náročnosti. „Boli to úplne počiatočné úvahy. Nič netušil dokonca ani širší okruh mojich spolupracovníkov. Prekvapilo ma, že sa o tom dozvedela Viedeň,“ povedal Moravčík. Ani nie tri týždne starú myšlienku, ktorú podnietili úspechy našich vodákov, si „v úplne všeobecnej rovine overoval“ v neformálnych rozhovoroch s niektorými predstaviteľmi slovenského olympijského výboru. Cez obed počas ME v krasokorčuľovaní nadhodil túto tému pred ministrom školstva Ftáčnikom. Ten mu povedal, že návrh je zaujímavý, ale konkuroval by úsiliu usporiadať zimnú olympiádu v Poprade. Moravčíkovi vyhovoril myšlienku, aby sa do úvah o olympiáde zapojila aj príliš vzdialená Budapešť. Vhodnejší by vraj bol maďarský Györ. Moravčík s ním súhlasil: „Hovorí to o spájaní sa v Európe. Mohli by sme sa zaskvieť v plnej kráse.“
Žiadnu inú aktivitu primátor nevyvinul. Predčasnú neoficiálnu informovanosť rakúskej strany si vysvetľuje „komunikáciou medzi športovcami“.
Nevedno, čo by to stálo
O peniazoch Moravčík ešte nerozmýšľal: „To je až ďalšia fáza.“ Podľa neho Bratislava má najlepší areál na vodný slalom na svete a mesto plánuje investície na využitie dunajského ramena pri Rusovciach: „Do dvoch-troch rokov tam vznikne nádherné športovisko s olympijskými parametrami zasadené do čarokrásnej prírody. Bude to športový klenot. Takých športovísk môžeme vytvoriť v krátkom čase viac. Ak sa Bratislava spojí s ďalšími mestami, nevidím problém.“ Vie si predstaviť aj vybudovanie olympijskej dediny. Pokladá za samozrejmé, že o usporiadaní olympiády nemôže uvažovať mesto samo a musel by ho podporiť aj štát.
Bratislava nie je chudobná
Moravčík povedal, že bohatstvo mesta nemožno posudzovať podľa výšky mestského rozpočtu. Bratislava vraj nie je chudobným mestom, má pred sebou skvelú budúcnosť a veľké možnosti rozvoja: „O osem, prípadne dvanásť rokov bude úplne iná situácia. Viem, že o usporiadanie olympiády v roku 2012 súťaží New York s inými mestami, a tak je možno reálnejším termínom rok 2016.“ Myšlienka, ktorú bude treba podporovať niekoľko volebných období, je podľa Moravčíka udržateľná aj pri výmene bratislavského primátora.
PETER KUNDER