
Medzi prepustených členov SĽUK-u patrí aj dirigent Branislav Kostka (v popredí). FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Členovia bývalého speváckeho zboru Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK) podali žalobu na riaditeľa SĽUK-u Petra Litomerického. Nesúhlasia s tým, že k 1. augustu Litomerický zrušil spevácky zbor, ktorý tvorí jednu z troch hlavných zložiek tohto súboru.
Litomerického rozhodnutie zrušiť spevácky zbor bolo reakciou na skrátenie rozpočtu SĽUK-u ministerstvom kultúry o 3,5 milióna korún. „Nedostatok financií pociťujú všetky organizácie v rezorte kultúry, nielen SĽUK. Keďže niektoré nemajú pomaly ani na činnosť, ministerstvo muselo hľadať rezervy. V SĽUK-u sme takéto rezervy našli, peniaze sme presunuli do Lúčnice,“ povedal tlačový hovorca ministerstva kultúry Juraj Puchý.
Prekvapenie nad postojom ministerstva kultúry vyjadrila predsedníčka odborovej organizácie SĽUK-u Mária Krištofičová. Tvrdí, že ministerstvo až do pondelka 12. januára niekoľko mesiacov odmietalo stretnutie so zástupcami Slovenského odborového zväzu kultúry a spoločenských organizácií. „Je neprípustné, aby ministerstvo nevedelo o krokoch, ktoré sa dejú v ním priamo riadenej organizácii a minister Milan Kňažko ponechal rozhodnutia o existencii SĽUK-u a počte jeho zamestnancov v kompetencii riaditeľa,“ povedala Krištofičová.
Puchý však tvrdí, že stretnutí so zástupcami SĽUK-u bolo na ministerstve niekoľko.
Predsedníčka odborovej organizácie SĽUK-u Janka Szabová tvrdí, že rozhodnutie o zrušení speváckeho zboru nie je v kompetencii riaditeľa Litomerického. Naopak podľa Puchého je prepustenie zamestnancov v plnej kompetencii riaditeľa.
Budúcnosť SĽUK-u je zatiaľ neistá. „Ministerstvo si dalo vypracovať odbornú analýzu ohľadom celkovej činnosti SĽUK-u a v blízkej budúcnosti predstavíme víziu, ako sa transformuje tento umelecký súbor,“ povedal Puchý. Podľa Szabovej za redukciou je snaha úplne zlikvidovať spevácky zbor, po ktorej bude nasledovať likvidácia celého súboru.
SĽUK má v súčasnosti 31 členov tanečného zboru a 8 členov orchestra ľudovej hudby a 33 administratívnych pracovníkov a zamestnancov krojových dielní. „Všetci desiati bývalí zamestnanci, ktorí podali návrh na súd návrh o neplatnosť výpovede, majú so SĽUK-om uzatvorenú zmluvu o externej spolupráci,“ dodal Puchý.
SĽUK je štátnou organizáciou podriadenou ministerstvu kultúry. Jeho úlohou je „šíriť spevácku a hudobnú tradíciu slovenského národa“, ako sa uvádza v štatúte SĽUK-u. (hr, tasr)