
Azalky neznášajú ani krátkodobé mrazíky.
Väčšinu izbových rastlín v letnom období umiestňujeme na balkón, terasu alebo do záhrady, kde majú lepšie podmienky pre svoj rast. V októbri ich však už musíme postupne, podľa pestovaného druhu, pripravovať na prenesenie do pôvodného pestovateľského prostredia.
Z vonkajších priestorov sťahujeme aj najodolnejšie izbové rastliny, pretože veľmi citlivo reagujú na náhly prechod z vonkajších do izbových podmienok. Dbáme o to, aby táto zmena nebola náhla. Dosiahneme to tak, že dva až tri týždne pred skončením letnenia vyberieme črepníky s rastlinami zo zeme a dáme ich na podkladovú misku. Cez deň ich necháme vonku, na noc dávame do bytu. Po skončení tohto prechodného obdobia rastliny ponecháme na pôvodnom mieste v byte.
Na svetlo dáme tie druhy, ktoré sa pripravujú na jesenné a zimné kvitnutie, napríklad amarylku a vianočný kaktus a začneme ich intenzívnejšie zalievať.
Letnenie ukončujeme aj podľa citlivosti druhov na chladné počasie. Ako prvé premiestňujeme tie, ktorým škodí čo i len chladnejšie a vlhké počasie, ako niektoré druhy kaktusov a sukulentov. Potom nasledujú druhy, ktoré neznášajú ani krátkodobé nočné mrazíky – fikusy, azalky, po nich citrusové rastliny a nakoniec tie, čo znesú aj prípadné slabé mrazíky, ako napríklad prvosienky. Muškáty a fuksie, ktoré sme pestovali na oknách a balkónoch, sťahujeme do mrazuvzdorných miestností až pri nebezpečenstve mrazov. Hľuznaté begónie už koncom septembra nezalievame, necháme ich zatiahnuť a vyzrieť. Neskôr ich očistíme a uložíme na bezpečné miesto.
Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ