
Cotinus coggygria pred rozkvitnutím. FOTO – ARCHÍV
A. C., Borský Mikuláš
Ľudové názvy škumpy vlasatej (Cotinus coggygria), ako horiaci alebo fajčiaci ker či parochňový strom, dobre charakterizujú vzhľad škumpy vlasatej. Pôvodný areál rozšírenia tohto vzpriameného, až päť metrov vysokého kra s okrúhlou korunou sa rozprestiera od západného Stredomoria po strednú Európu cez Euroáziu. V strednej Európe sa pokladá za relikt interglaciálnej kveteny. Má opadavé nedelené celistvookrajové a širokookrúhlo vajcovité listy, na okraji presvitavo lemované s vyčnievajúcou žilnatinou, osinovateno zelené. Čitateľka zrejme pestuje odrodu Purpurea s purpurovočervenými listami.
Dlho stopkaté kvety tvoria bohaté, akoby nafúknuté koncové metliny. Z kvetov však len malá časť dozrieva do plodov, ale ich dlhé stopky i stopky plodov a bočné konáriky súkvetí striebristo ochlpatejú (obrastú trichómami), takže celé súkvetie vyzerá ako obláčik dymu alebo ako parochňa. Je možné, že spôsobuje alergie! Ide o cenný druh pre záhradnú architektúru.
Škumpa dobre rastie v každej pôde. Prvé súkvetia sa na kroch objavujú až od tretieho roku po vysadení, preto čitateľke odporúčam ešte nejaký čas čakať.
RNDr. JÁN PAVLOVKIN, PhD.