
Holuby podozrivé z ochorenia treba izolovať. FOTO – (AR)
Pôvodcom je vírus, ktorý napáda centrálny nervový systém. Šíri sa vzduchom, priamym kontaktom holubov, hmyzom, odevom i obuvou človeka alebo prachom. Inkubačné obdobie (od nakazenia až po výskyt prvých príznakov) býva rôzne, zvyčajne trvá 3 až 6 dní, niekedy však až tri týždne. Vznik ochorenia podmieňujú aj nevhodné chovateľské podmienky, zlá výživa a stres (transport holubov). Prejavuje sa poruchami rovnováhy, nekoordinovanými pohybmi, krútením krku a vytáčaním hlavy. Holuby nemôžu prijímať, prípadne ani prehĺtať krmivo, ochorenie často sprevádzajú vodnaté hnačky zelenkastej farby. Potrebujú zvýšený príjem tekutín. Nervové príznaky bývajú rôznej intenzity. Holúbätá trpia úpornými hnačkami a neraz náhle uhynú.
Diagnóza sa stanovuje na základe klinických príznakov a po izolovaní vírusu.
Liečba: Ťažko choré operence sa neliečia, treba ich zlikvidovať. Ostatné s príznakmi nervových porúch je potrebné izolovať v priestoroch, kam nemajú prístup iné operence ani hlodavce či iné zvieratá. Vstup do karantény zabránime aj návštevám. Holuby treba plnohodnotne kŕmiť, pri nervových príznakoch sa odporúča podávať B-komplex v pitnej vode. Jedince, ktoré nemôžu prijímať krmivo a vodu, kŕmime a napájame ručne. Ostatným predkladáme vodu v širších miskách a zrno vo vyššej vrstve, v ľahko prístupnom kŕmidle. Dôležité je každodenné čistenie holubníka aj karanténych priestorov, spojené s dezinfekciou. Pri chove s možnosťou preletu holuby nevypúšťame.
Prevencia spočíva v pravidelnej vakcinácii holubov. Očkujú sa mláďatá staršie ako 4 až 6 týždňov. Vakcinované musia byť všetky holuby, ktoré sa zúčastňujú výstav, pretekov alebo chovateľských búrz. Mladé holuby je vhodné očkovať tesne pred vyletením z hniezda, druhýkrát zároveň s chovnými holubmi začiatkom jesene, približne tri až štyri týdžne pred hlavnou výstavnou sezónou.
(inš)