
Pestrica ríbezľová vo vzduchu počas letu. FOTO – AUTOR
na kvet, odrazu zavíri blanitými krídlami, telom mihne doľava, hneď doprava a už ju nevidíme, zmizne v povetrí.
Na okraji lesa poletuje pestrica ríbezľová, lieta bystro a pritom sa jemne dotýka porastu. Pestrica ma nechala prísť celkom blízko, nevyrušujem ju, nerobím tieň, ponechám aj žiarivé lúče na jej žltočierno pásikavom tele, aby som mohol dobre zaostriť. Pripomína mi malú osu.
Pestrice vedia počas letu vo vzduchu, za prudkého vírivého pohybu krídiel, stáť. Ich potravou je nektár a peľ, ale larva sa živí rastlinnými voškami. Larva je zelenkastá alebo hnedastá s červenou kresbou na chrbte. Samička pestrice ríbezľovej znáša už vajíčka do blízkosti vošiek. Larvy sú veľmi pažravé, jedna spotrebuje až 250 vošiek, potom sa zakuklí. Kuklu môžeme objaviť, visí na liste alebo na steble rastliny a je chránená pigmentovanou kožkou posledného larválneho instaru v tvare súdka.
Upieram zrak do kvetnatého spoločenstva pod lesom. Čo môže byť teraz pre fotografa a entomológa – pozorovateľa lepší zážitok ako „naháňačky“ pestríc pri párení. Na rastlinný podklad odrazu priletela pestrica hrušková, celkom ináč vyfarbená ako pestrica ríbezľová. Pestrica hrušková je o čosi väčšia a má krásny kovovozelený štít, na čiernom zadočku sú výrazné, biele, polmesiačikovité škvrny. Akonáhle sa žltopásikavá pestrica ríbezľová mihla pri pestrici hruškovej, nastal vzdušný súboj. Väčšia pestrica odrazila strmým letom menšiu pestricu ríbezľovú. Potom sa samica pestrice ríbezľovej „zavesila“ vo vzduchu a v momente, trhavým letom, k nej priletel samček. Jemným dotykom ju pomkol dopredu – hneď zosadla s rozprestretými krídlami na rastliny. Potom sa k nej priblížil a nastalo kratučké párenie. Ale ako vlastne našiel samček samičku? Samička v čase párenia vydáva jemný bzukavý zvuk v rôznych tónoch. Samčeka tento zvuk priláka. Pestrica má sídlo sluchu umiestnené na tykadlovom článku alebo na koreni tykadla, odtiaľ sa pomocou nervovej sústavy prenesie do orgánov na pohlavnom systéme. Je to zaujímavá štruktúra anatomických vzťahov.
IVAN KŇAZE