
Švédi smútia za populárnou političkou Annou Lindhovou. FOTO - REUTERS
imistov.
Ešte pred týždňom to vyzeralo, že po nedeli budú spokojnejší odporcovia spoločnej meny. Nepomáhala ani jednotná kampaň vlády pod vedením premiéra Görana Perssona, ministerky Lindhovej a predstaviteľov obchodných kruhov. Odporcovia si dlhodobo udržiavali približne 10-percentný náskok. Po štvrtku však môže byť všetko inak.
Švédski politickí analytici pripomínajú, že mnohí sa môžu na poslednú chvíľu rozhodnúť práve na základe udalostí posledných dní. V konečnom dôsledku by to mohlo znamenať, že referendum bude úspešné.
S touto alternatívou počíta aj profesor Štokholmskej univerzity Olof Ruin. Podľa neho atentát „zahrá na city“ niektorým z tých, ktorí chceli hlasovať proti. Nebolo by to až také prekvapujúce. Podobné udalosti tesne pred závažným hlasovaním zvyčajne vždy posilňujú postihnutú osobu, prípadne stranu.
Posledný príklad ponúka vražda holandského politika Pima Fortuyna. Jeho Listina len niekoľko dní po jeho smrti získala podstatne viac hlasov, ako sa čakalo.
Svoje skúsenosti už má aj Švédsko. „V minulosti sa v čase národnej traumy ľudia vždy postavili za vládu a jej lídrov,“ povedal agentúre Reuters profesor politických vied na univerzite v Gothenburgu Ulf Bjereld.
Podľa Ruina však nie je vylúčený ani vysoký počet čistých lístkov. „Ľudia, ktorí si nie sú eurom istí, môžu teraz pokladať za dôležité zúčastniť sa na hlasovaní. Ale keďže nie sú presvedčení, vhodia čistý lístok.“
Kľúčovými v tejto hre budú asi nerozhodnutí, ktorí tvoria asi tretinu voličov. Tí doteraz unisono tvrdili, že sa nevedia orientovať v mori argumentov oboch skupín. Práve Lindhovej smrť môže byť pre nich rozhodujúcim momentom, aby euro podporili.
„Na pošte som hlasovala proti, ale keď som počula o Lindhovej smrti, cítila som sa previnilo,“ potvrdzuje pre BBC tieto špekulácie 26-ročná Maria Bodová, ktorá rovnako ako viacerí Švédi využila možnosť hlasovať s predstihom.
Posilnenie súhlasného tábora už naznačil včerajší prieskum inštitútu SKOP na vzorke 792 respondentov, podľa ktorého sú hlasy za a proti vyrovnané. Iný prieskum agentúry Sifo však naznačuje opak - náskok odporcov sa zvýšil z nedávnych desiatich percent na dvanásť.