Podľa najnovších prieskumov Eurobarometra bude pre vstup hlasovať vyše 70 percent voličov. Na referende sa plánuje zúčastniť viac ako 60 percent oprávnených voličov.
„Vstup do EÚ ukončí začlenenie Estónska do Európy a pomôže nám zabezpečiť kontinuitu nášho štátu a demokracie,“ uviedol premiér Juhan Parts, ktorého vláda silne podporuje členstvo v únii. Podpora je najnižšia medzi príslušníkmi ruskej menšiny žijúcej v krajine.
Estónsko, ktoré má 1,4 milióna obyvateľov, je siedmou kandidátskou krajinou, ktorá bude rozhodovať o členstve v bloku. Referendá o vstupe sa už úspešne uskutočnili na Slovensku, Malte, v ČR, Maďarsku, Poľsku, Slovinsku a Litve.
Estónsko sa podobne ako ostatné pobaltské krajiny sa po skončení vojny stalo súčasťou Sovietskeho zväzu ako aj obeťou násilnej sovietizácie, kolektivizácie, potláčania náboženstva a násilných deportácií miestneho obyvateľstva. V roku 1991 získalo Estónsko opäť nezávislosť a jeho ekonomika sa považuje za jednu z najdynamickejších v Európe. Estónske HDP iba za vlaňajší rok vzrástlo o 5,8 percenta.
Odporcovia vstupu do EÚ však práve preto argumentujú, že byrokratický systém únie a jej klesajúca ekonomika spomalia aj rast estónskeho hospodárstva.
(sita/reuters, čtk, pm)