BRATISLAVA – Pätnásť ľudí, ktorí sa v súvislosti s jedovatým feniklovým čajom obrátili na Toxikologické informačné centrum na bratislavských Kramároch, malo príznaky otravy. „Desať z nich bolo vo vážnejšom stave. Najhoršie dopadla pani, ktorá skončila v nemocnici na infúzii. Sú to väčšinou mladé matky s deťmi, ktoré pili niekoľko litrov čaju za deň,“ hovorí vedúca centra Sylvia Plačková.
Ľudia majú strach aj po tom, ako bol feniklový čaj firmy Herbex s obsahom jedovatého durmanu stiahnutý z predaja. Za dva týždne od prepuknutia aféry do centra telefonovalo asi 35 ľudí.
Feniklový čaj sa používa proti nadúvaniu, varí sa deťom s tráviacimi poruchami a mladým matkám, ktoré nemajú dostatok mlieka na dojčenie. „Jedna mamička takmer odpadla s malým dieťaťom v náručí, bolo jej zle, mala rozmazané videnie. Našťastie, dieťa dala rýchlo do rúk manželovi,“ dodala Plačková.
Telefonujúci nie sú zvedaví ani tak na akútne príznaky, ako na možné komplikácie. „Tí, ktorí čaj pili a prežili si svoje, majú strach, aké to môže mať následky. Pri otrave durmanom však nejde o chronické poškodenie. Príznaky otravy sú iba po vypití čaju, dlhotrvajúce následky nie sú. Pri vážnejšej otrave sa alkaloidy vylúčia obličkami do niekoľkých dní,“ hovorí Plačková.
Nedôsledná kontrola pri výrobe čaju a zbere semien môže mať ešte vážnejšie následky. „Čo ak si niekto pomýli fenikel s podobne vyzerajúcim bolehlavom škvrnitým, ktorý je smrteľne jedovatý? Ak sa zamieša bolehlav do čaju, môže dôjsť k hromadným úmrtiam,“ varuje Plačková. Už zápach bolehlavu môže spôsobiť otravu. (bch)