BRATISLAVA – Sčítanie ľudu žijúceho na Slovensku bude síce až 26. mája, ale na východnom Slovensku sa už objavili sčítací komisári. Samozrejme, falošní.
„Skutoční sčítací komisári budú chodiť až v máji, presnejšie týždeň pred a týždeň po 26. máji,“ hovorí riaditeľ odboru štatistiky obyvateľstva Štatistického úradu SR Marián Horecký. Komisári pred sčítaním absolvujú špeciálne školenie a musia zložiť zákonom predpísaný sľub.
Niektoré národnostné organizácie oznámili, že by si vlastnú komunitu radšej spočítali samy. Uznané však bude len oficiálne sčítanie, ktoré zabezpečuje Štatistický úrad SR. „Vláda neuzná žiadne paralelné sčítanie,“ hovorí vicepremiér pre ľudské práva a menšiny Pál Csáky. „Ak by sa pripustilo aj iné ako oficiálne sčítanie hlasov, mohli by sme dospieť k paradoxnému zisteniu, že na Slovensku žije osem miliónov obyvateľov.“
Podľa Csákyho sa niektoré organizácie so žiadosťou o finančnú pomoc pri vlastnej kampani obracali aj na veľvyslanectvá. Úrad vicepremiéra preto listom požiadal veľvyslancov, aby akcie tohto druhu nepodporovali. Národnostné organizácie sa však môžu zapojiť do vládnej kampane, ktorú pod názvom Prihlás sa k svojej identite odsúhlasila Rada vlády pre národnostné menšiny a etnické skupiny. Na kampaň sa má zo štátneho rozpočtu vyčleniť okolo 300-tisíc korún.
Štatistický úrad použije okrem slovenskej verzie aj dvojjazyčné verzie hárkov: slovensko-rusínsku, slovensko-ukrajinskú, slovensko-maďarskú aj slovensko-rómsku. K sčítacím hárkom by mali byť priložené aj vysvetľovacie texty v jazykoch všetkých jedenástich menšín uznaných na Slovensku.
Podľa odporúčaní OSN sa sčítanie uskutočňuje v pravidelných desaťročných intervaloch. Posledné sčítanie obyvateľov sa konalo ešte v Česko-Slovensku v marci 1991. Česko-Slovensko malo vtedy 15 576 650 obyvateľov, z toho Slovensko 5 274 435. Pri sčítaní v roku 1930 malo Československou približne 10 670 000 občanov.
MIRKA HOROBOVÁ